Czołówka skoczków wzwyż ponownie w Opolu [WIDEO]

Ivan Uchov jest rekordzistą opolskiego stadionu (2,36 m)

Ivan Uchov jest rekordzistą opolskiego stadionu (2,36 m) (Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta)

Nietypowo, bo w środę 6 czerwca, odbędzie się tegoroczna - już siódma - edycja Opolskiego Festiwalu Skoków. Jak zwykle nie zabraknie aktualnych i byłych gwiazd królowej sportu, a także przedszkolaków i wielu dodatkowych atrakcji.
W czwartek oficjalnie odsłonięto wystawę poświęconą najciekawszym chwilom dotychczasowych sześciu edycji festiwalu, która stanęła na deptaku przy ul. Krakowskiej (naprzeciwko Filharmonii). Można ja oglądać przez do 5 czerwca, a dzień później na stadionie imienia Opolskich Olimpijczyków odbędzie się siódma edycja imprezy. Tym razem festiwal zostanie rozegrany w środę, w przeddzień Bożego Ciała i dwa dni przed spotkaniem otwarcia Euro 2012.

Impreza rozpocznie się o godz. 10, a w przedpołudniowej części tradycyjnie rozegrane zostaną drużynowe konkursy skoków wzwyż (juniorek o godz. 10 i juniorów o godz. 12), a po nich od godz. 14.30 stadion opanują przedszkolaki biorące udział w Małym Olimpijczyku.

Godzinę później, niejako na rozgrzewkę przed konkursami głównymi kibice będą mogli zobaczyć w akcji byłych olimpijczyków i ViP-ów, którzy jak co roku wezmą udział w zawodach skoków, tym razem nie o tyczce, ale wzwyż. O godz. 16 zaplanowane jest oficjalne otwarcie, a o 16.30 i 18.30 gwóźdź, a w zasadzie gwoździe, programu, czyli rywalizacja skoczkiń i skoczków.

Do Opola przyjadą praktycznie wszyscy najlepsi w tej dyscyplinie sportu w naszym kraju i nic dziwnego, bo będzie to jedna z ostatnich okazji sprawdzenia się przed rozpoczynającymi się dziewięć dni później w Bielsku-Białej 88. mistrzostwami Polski seniorów. Poza reprezentantami Polski jak zawsze wystąpią także goście z zagranicy.Wśród kobiet nie zabraknie m.in. zwyciężczyni sprzed roku i rekordzistki mityngu (1,91 m) Karoliny Błażej.Z kolei gwiazdą zagraniczna będzie Czeszka Oldriska Meresova, która skoczyła już minimum olimpijskie.

Jeszcze bardziej emocjonująco zapowiada się konkurs panów. Do Opola po kilku latach przerwy ponownie przyjedzie zwycięzca III OFS, brązowy medalista mistrzostw świata i najlepszy w ostatnim czasie polski skoczek Sylwester Bednarek, który wraca do sportu po kontuzji.W walce o zwycięstwo liczyć będzie się z pewnością także rekordzista Czech (2,36) Jaroslav Baba, brązowy medalista igrzysk w Atenach i aktualnie czwarty zawodnik mistrzostw świata, a nie bez szans są również Słowak Peter Horak, Ukrainiec Wiktor Szapował, czy wicemistrz Niemiec Matthias Haverney. Po raz pierwszy na naszym mityngu zagości także lekkoatleta z niezwykle egzotycznego kraju - Katarczyk Rashid Ahmed Al-Mannai, z kolei gospodarzy reprezentować będzie m.in. Konrad Owczarek, który także wraca do skakania po kontuzji.Wciąż trwają z kolei rozmowy z Ivanem Uhovem zwycięzcą V OFS. Dwa lata temu Rosjanin skoczył u nas aż 2,36 m co było najlepszym wynikiem na świecie w 2010 roku, a do dziś pozostaje rekordem stadionu. Zobacz ten skok:Jeśli uda się go ponownie ściągnąć do Opola będzie zdecydowanie największą gwiazdą tegorocznej imprezy.