Na ulicach Opola zaroi się od maratończyków

Około 600 biegaczy i biegaczek zgłosiło się do udziału w trzeciej edycji Maratonu Opolskiego. W ramach imprezy w niedzielę w Opolu odbędą się aż cztery biegi.
Poza wyścigami głównymi, czyli III Maratonem i IV Półmaratonem Opolskim, rozegrane zostanie także druga edycja Sztafety Firm oraz - co jest nowością - Bieg Festiwalowy, czyli impreza dla wszystkich chętnych, na dystansie 2,2 km.

- Chcieliśmy uczcić okrągłą edycję Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki i postanowiliśmy zrobić coś z tej okazji. Chcemy aktywizować ludzi na co dzień niezajmujących się bieganiem, dlatego dystans nie mógł być zbyt długi, a równocześnie zbyt krótki, aby nie dało się go przebiec bez żadnego przygotowania. Myślę, że te nieco ponad 2 km jest odpowiednie - komentuje dyrektor maratonu Mariusz Godoś. Wśród około 40 zgłoszonych jest kilka znanych nazwisk, a opolanie będą mogli zobaczyć w akcji m.in. polityków.

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się także druga edycja Sztafety Firm, która łączy bieganie ze zbieraniem pieniędzy na szczytny cel, a każda startująca firma sama wybiera, na co chce przekazać zebraną kwotę (niemalże każda zadeklarowała inny cel). Podobne imprezy odbywają się przy okazji innych maratonów, pomysł przeniesienia jej do Opola zaproponował Guido Vreuls z firmy Otto.

- Rok temu z wielkim trudem udało nam się znaleźć sześć firm chętnych do startu, teraz mamy ich już 18, a wciąż mogą się zgłaszać kolejne - cieszy się Vreuls.

W tym przypadku biegacze w czwórkę mają do pokonania dystans jednej czwartej półmaratonu, czyli każdy z nich przebiegnie 5,3 km. Firma otrzyma za to od sponsora Karola Cebuli po tysiącu złotych (drugi tysiąc złotych przekazywany jest z opłaty startowej). - Firmy poszukują jeszcze sponsorów, dzięki temu można zebrać naprawdę duże pieniądze - komentuje Vreuls.

Wśród startujących jest także m.in. reprezentacja Politechniki Opolskiej (z rektorem Markiem Tukiendorfem na czele) oraz łyżwiarki AZS-u Opole.

Zgłoszenia do maratonu przyjmowane są za pomocą formularza na stronie internetowej www.maratonopolski.pl do środy, ostatni chętni będą mogli się jeszcze zapisać w sobotę w biurze zawodów (w urzędzie marszałkowskim) w godz. 10-21.

Start - podobnie jak we wcześniejszych imprezach - usytuowany będzie na ul. Piastowskiej (na wysokości urzędu wojewódzkiego), a trasa wieść będzie przez most Piastowski, ul. Spychalskiego i Krapkowicką na wyspę Bolko i z powrotem, a później ul. Katedralną, obok ratusza, Książąt Opolskich, Kominka, Łangowskiego, Staromiejską, Osmańczyka, Sempołowską, plac Wolności, Mozarta, Żwirki i Wigury, Korfantego i powrót na ul. Piastowską. Meta znajdować się będzie na ul. Barlickiego pod amfiteatrem.

Trasa będzie zamknięta dla ruchu samochodów w niedzielę w godz. 8-15 (ul. Piastowska i Barlickiego od godz. 7). Start maratonu i półmaratonu odbędzie się o godz. 9, dziesięć minut później wystartują uczestnicy Biegu Festiwalowego (w tym przypadku od razu zostaną skierowani z Piastowskiej w stronę rynku), a sztafety firm wyruszą na trasę o godz. 9.15.