Sport.pl

Jerzy Klempel od dziś ma swoją halę [ZDJĘCIA i FILM]

W sobotę hala przy ul. Kowalskiej w Opolu otrzymała imię najwybitniejszego zawodnika w historii polskiej piłki ręcznej Jerzego Klempela, który swoją przygodę ze szczypiorniakiem rozpoczynał właśnie w naszej Gwardii.
"Kukusia", bo taką boiskową ksywę nosił Klempel, kibicom przedstawiać nie trzeba, dość powiedzieć, że to 224-krotny reprezentant Polski i rekordzista pod względem strzelonych goli dla biało-czerwonych (1147). Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu (1976) i mistrzostw świata w RFN (1982), w obu przypadkach (a także w MŚ w Danii w 1978 roku) był także królem strzelców zawodów. Aż 18 razy, po różnego rodzaju imprezach mistrzowskich, powoływano go do reprezentacji gwiazd, a pod tym względem jest absolutnym rekordzistą w historii światowego szczypiorniaka.

Największe sukcesy Klempel święcił w Śląsku Wrocław, z którym siedem razy z rzędu zdobył mistrzostwo Polski, grał także w niemieckim FA Goeppingen, gdzie trzy razy z rzędu wywalczył tytuł króla strzelców Bundesligi, wcześniej był oczywiście także najlepszym snajperem polskiej ekstraklasy. Po zakończeniu kariery trenował Śląsk. Zmarł w 2004 roku, w wieku 51 lat, jest pochowany na cmentarzu na Półwsi w Opolu.

Swoją przygodę z piłką ręczną rozpoczynał w Gwardii Opole dopiero w wieku 17 lat, bo wcześniej był... hokeistą opolskiej Odry. Dziś, przy okazji IX edycji memoriału oldbojów imienia Jerzego Klempela, w obecności m.in. jego boiskowych przyjaciół, władz klubu, miasta i regionu oraz oczywiście kibiców odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą "Kukusiowi" i oficjalnie nadano jego imię hali Gwardii.Warto dodać, że w przyszłym sezonie w tym obiekcie, w którym właśnie dobiega końca remont generalny, grać będą najlepsze polskie kluby, bowiem gwardziści wywalczyli awans do PGNiG Superligi.

Więcej o: