Rowerzyści będą świętować na ulicach Opola

Już w niedzielę ulicami stolicy województwa przejedzie rowerowa Masa Krytyczna. To część dwóch ogólnopolskich akcji: naszego "Weekendu Polska na Rowery" oraz "Święta Cyklicznego".
Opolska masa krytyczna, podobnie jak takie same imprezy w innych miastach, wystartuje w niedzielę o godz. 16. na placu Wolności (przed pomnikiem), a następnie pojedzie ulicami Ozimska - Kołłątaja - Kościuszki - Reymonta - Ozimska - Bohaterów Monte Cassino - Batalionów Chłopskich - Nysy Łużyckiej - plac Konstytucji 3 Maja - Książąt Opolskich - Sądowa - Sienkiewicza - Oleska - Żeromskiego - plac Kopernika - zakończenie trasy (parking przed CH Solaris). Impreza jest częścią dwóch akcji: "Weekend Polska na Rowery" oraz "Święto Cykliczne", które w tym roku przebiega pod hasłem "Śluzy malować, zalegalizować".

Rowerzystom chodzi o to, by respektować przyjętą dwa lata temu nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która wyeliminowała liczne absurdy i wprowadziła sporo rozwiązań z myślą o rowerzystach. Jednak, jak piszą organizatorzy: "do dziś rozporządzenia wykonawcze do ustawy są z nią sprzeczne, nie ma w nich ani słowa o wprowadzonych nowelizacją ustawy o śluzach dla rowerów, a przepisy dotyczące pasów ruchu dla rowerów wciąż de facto zabraniają ich stosowania. Szereg zapisów rozporządzeń promuje przy tym rozwiązania niebezpieczne. Ten bałagan nie sprzyja tworzeniu sprawdzonych, bezpiecznych i efektywnych rozwiązań".

Podczas "Weekendu Polska na Rowery" (7-9 czerwca) każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie czy uprawia sport, czy woli spokojniejsze wycieczki rekreacyjne albo kręcenie po mieście. Imprez rowerowych na naszej mapie wciąż przybywa, zachęcamy do organizowania kolejnych. 

W ramach akcji, poza Opolem odbędzie się jeszcze jedna impreza w naszym regionie - IV edycja "Rajdu Przedszkolaka", która przejedzie w sobotę ulicami Brzegu. Początek o godz. 10 przed ratuszem na rynku, a choć nazwa sugeruje, że impreza przeznaczona jest tylko dla najmłodszych, organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, bo rajd jest ogólnodostępny. Trasa prowadzi ulicami miasta z rynku, na plac Polonii Amerykańskiej (pod Domem Kultury), skąd grupa już z przedszkolakami pojedzie na dziedziniec zamkowy, a potem na metę na stadion.

Wszystkie imprezy "Weekendu Polska na Rowery" można zobaczyć na tej mapie.


Pokaż Weekend Polska na Rowery 2013 na większej mapie