Zbliża się Opolski Festiwal Skoków. Będzie rekord świata? [WIDEO]

Brązowy medalista ubiegłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Londynie Mutaz Essa Barshim to największa gwiazda VIII Festiwalu Skoków, który odbędzie się w Opolu. Jego start to jednak niejedyny powód, by pojawić się w niedzielę na opolskim stadionie lekkoatletycznym
Jakby tego było mało, 22-letni Katarczyk 1 czerwca, podczas Diamentowej Ligii w Eugene, skoczył 2.40 cm, pobijając rekord życiowy na stadionie oraz rekord Azji. Warto podkreślić przy tym, iż w tym roku nikt lepszego wyniku nie uzyskał.

Zobacz wideo:- To trzeci taki przypadek w historii naszych zmagań, że przyjeżdża zawodnik, który otwiera listę światową. A co się wtedy dzieje, to nie trzeba mówić - cieszy się jeden z organizatorów Janusz Trzepizur. Przypomnijmy, iż dwa lata temu Iwan Uchow właśnie u nas uzyskał najlepszy wynik w całym 2011 roku. Teraz jednak Rosjanin wybrał starty w innym mityngu. - W tym momencie Iwan jest w okresie przygotowawczym do mistrzostw świata, które odbędą się w jego rodzinnej miejscowości. Wszystko podporządkowuje pod te zmagania i teraz nie wynik jest dla niego najważniejszy. Dlatego musieliśmy podjąć ryzyko, na kogo postawić, i zdecydowaliśmy się na Katarczyka - tłumaczy Trzepizur.

Czy możemy się spodziewać, że podobne rezultaty jak w minionych latach będą padały i teraz w Opolu? - Nasz mityng nie jest najlepszy na świecie, ale tego typu zawody sprzyjają takim osiągnięciom. Zawodnik nie ma nic do stracenia i chce się też pokazać - wyjaśnia Trzepizur. - A może uda się osiągnąć wynik na miarę rekordu świata? - rozmarza się. Przypomnijmy, iż ten wynosi 2.45 cm i został ustanowiony 20 lat temu przez Kubańczyka Javiera Sotomayora. - Mutaz ma wszystko, by stać się najlepszym zawodnikiem na świecie - twierdzi Stanisław Olczyk, dyrektor opolskiego mityngu.

W Opolu można spodziewać się również czołowych przedstawicieli tego sportu w Polsce. W rywalizacji mężczyzn zobaczymy opolanina Konrada Owczarka, który wraca do startów po dwóch latach, oraz aktualnego mistrza naszego kraju Szymona Kiecanę, Wojciecha Theinera, Piotra Ślebodę, a także kolejnych zawodników zagranicznych: Rosjanina Ivana Ilicheva oraz Ukraińca Viktora Shapovala. Warto podkreślić, iż w konkursie wezmą także udział dwaj medaliści Igrzysk Paraolimpijskich z Londynu: rekordzista świata (2,18) Maciej Lepiato i Łukasz Mamczarz.W zmaganiach kobiet zobaczymy także najlepsze Polki, a wystartują m.in.: Izabela Mikołajczyk (zwyciężczyni poprzedniej edycji OFS i aktualna mistrzyni kraju), Kamila Stepaniuk, Karolina Błażej, Justyna Kasprzycka oraz Rumunka Daniela Stanciu i Valentyna Lyashenko z Ukrainy. Konkurs główny poprzedzą zawody juniorów o Puchar Marszałka Województwa Opolskiego Józefa Sebesty. W zawodach wezmą udział zawodnicy z Polski i Czech.

Tradycyjnie w imprezach wchodzących w ramy Opolskiego Festiwalu Skoków będzie można zobaczyć tak wybitnych sportowców jak Władysław Kozakiewicz, Artur Partyka, Marian Woronin, Jacek Wszoła czy też Bartłomiej Bonk. Wszyscy oni pomogą także drużynom opolskich przedszkolaków w zawodach Mały Olimpijczyk.

Warto wspomnieć także o tym, iż w piątek 7 czerwca rozegrany zostanie także Mały Festiwal Skoków oraz trening "Lekcja z mistrzem", który poprowadzą wspomniani Lepiato, Mamcarz, Owczarek i Krzysztof Plaskota oraz trenerzy: Zbigniew Lewkowicz i Stanisław Olczyk.