Łyżwiarki wystąpiły w filmie by zdobyć pieniądze na olimpiadę [WIDEO]

Opolanki Marta Wójcik i Aida Bella znalazły się w kadrze narodowej na przyszłoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Kłopot w tym, że na odpowiednie przygotowania do kwalifikacji, a potem igrzysk, brakuje im pieniędzy. O dodatkowe wsparcie dziewczyny postanowiły postarać się same
Łyżwiarki właśnie nagrały film promujący projekt "X dni do Soczi", za pomocą którego zbierane są pieniądze m.in. na ich przygotowania olimpijskie. Teraz wszystko zależy od hojności internautów.

- Publiczne zbiórki w takiej formie są bardzo popularne zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, w Polsce to dopiero raczkuje. W ten sposób każdy kibic, wpłacając choćby najmniejszą kwotę, może bezpośrednio pomóc dziewczynom - tłumaczy Guido Vreuls z firmy Otto Polska, która jest sponsorem naszych łyżwiarek, jeden z pomysłodawców akcji "X dni do Soczi".Za pomocą specjalnego portalu internetowego X dni do Soczi można wpłacać dowolne kwoty pieniędzy, a w zamian na darczyńców - w zależności od wielkości wpłaty - czekają m.in. specjalnie przygotowane na ten cel kalendarze, zdjęcia z dedykacją, a nawet możliwość wspólnego treningu ze sportowcami.

Co ciekawe akcją zainteresował się ogólnopolski portal Polak Potrafi. - Dzięki temu mamy nadzieję, że akcja dotrze do większej liczby odbiorców, a co za tym idzie - uda się zebrać odpowiednią kwotę - dodaje Vreuls.

Limit zbiórki ustalono na 20 tys. zł, a trwać ona będzie do 11 listopada wieczorem. - Wcześniejsze, podobne akcje kończyły się powodzeniem, a w ten sposób udało się zebrać nawet kwoty wysokości 50 tys. zł. Mamy więc nadzieję, że i nam się uda. W najbliższych dniach pojawią się kolejne filmiki promujące przedsięwzięcie, nie tylko z dziewczynami, ale i pozostałymi sportowcami biorącymi udział w projekcie - informuje Vreuls.

"X dni do Soczi" to bowiem nie tylko zbiórka pieniędzy. Już od kilku miesięcy sportowcy na specjalnym fanpage'u na Facebooku piszą m.in. o swoich przygotowaniach do igrzysk, wrzucają zdjęcia i filmy z treningów i zawodów. Poza Bellą i Wójcik patronatem objęci są również inni członkowie kadry olimpijskiej: panczenista Zbigniew Bródka, freestyle'owy snowboardzista Piotr Janosz i narciarz Szczepan Karpiel Bułecka.

Warto dodać, że to nie pierwsze działanie łyżwiarek w celu pozyskania dodatkowego wsparcia. W maju wystartowały bowiem w Sztafecie Firm podczas III Maratonu Opolskiego, z których dochód przeznaczono właśnie na ich przygotowania.A wkrótce, 6 września, w Filharmonii Opolskiej odbędzie się impreza charytatywna, z której dochód w całości zostanie także przekazany uczestnikom projektu "X dni do Soczi".

- Zdobycie pieniędzy pozwoli nam choćby na kupno dodatkowego sprzętu, odżywek, suplementów diety. Każda kwota może mieć znaczenie, dzięki temu będziemy mogły jeszcze lepiej przygotować się do kwalifikacji i olimpiady, a na tak wyrównanym poziomie to może zadecydować o lepszym lub gorszym wyniku - tłumaczy Bella.

Szanse na start w Soczi poza nią i Martą Wójcik ma także dwoje innych short-trackowców AZS-u KU Politechnika Opolska: Barbara Kobylakiewicz i Adam Filipowicz.