Nie ma silnych na Bonka. Zdobył siódme złoto mistrzostw Polski z rzędu!

Brązowy medalista igrzysk w Londynie Bartłomiej Bonk (Budowlani Opole) wywalczył w Ciechanowie złoty medal mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów w kategorii wagowej 105 kg. To już jego siódmy triumf z rzędu.
Na mistrzostwach kraju Bonk jest niepokonany od 2007 roku, kiedy w Ciechanowie po raz pierwszy stanął na najwyższym stopniu podium. W sobotę w tej samej hali po raz siódmy z rzędu zdobył złoto, choć trzeba przyznać, że tym razem był o krok od porażki.

Rozpoczęło się doskonale, bowiem w rwaniu Bonk zdecydowanie pobił rywali, pewnie zaliczył trzy podejścia, osiągając wynik 185 kg i po tej części rywalizacji prowadził z przewagą 10 kilogramów i więcej nad kolejnymi sztangistami.

Kiedy w pierwszej próbie podrzutu zawodnik Budowlanych dźwignął bez większych kłopotów 210 kg, wydawało się, że nikt nie odbierze mu już zwycięstwa. Tymczasem kilka minut później spalił dwa podejścia na sztandze ważącej 215 kg (w obu przypadkach ledwie podniósł ją z pomostu, po czym zrzucił) i sytuacja diametralnie się zmieniła.

Va banque postanowił zagrać Sylwester Kołecki (Górnik Polkowice), młodszy brat byłego ciężarowca Budowlanych, a obecnie prezesa PZPC Szymona. Najpierw zaliczył on ciężar 211 kg, by potem czekać na rozwój sytuacji, a gdy wszyscy inni skończyli już rywalizację, zgłosił 222 kg.

Gdyby podniósł sztangę, stanąłby na najwyższym podium. Miał aż dwie próby i w obu przypadkach był o krok od sukcesu. Dwukrotnie dźwignął już sztangę nad głowę, ale nie zdołał jej utrzymać. Tym samym zakończył rywalizację z wynikiem 385 kg (174+211) i musiał zadowolić się brązowym medalem. Srebro wywalczył inny zawodnik z Polkowic Arsen Kasabijew, który podniósł 389 kg (172+217). Bonk zawody zakończył z rezultatem 395 kg (185+210), a tuż za podium uplasował się brat mistrza olimpijskiego z Londynu Tomasz Zieliński.

Wcześniej, w kategorii wagowej 94 kg, zaprezentowało się dwóch innych zawodników Budowlanych: Mateusz Kasina i Sebastian Hoim. Czołowa trójka w tej wadze była poza zasięgiem naszych młodych sztangistów, ale trzeba przyznać, że obaj zaprezentowali się przyzwoicie. 20-letni Kasina zajął ostatecznie czwarte miejsce, a o rok młodszy Hoim był ósmy. Zwyciężył złoty medalista ubiegłorocznych igrzysk Adrian Zieliński, który z ogromną przewagą pokonał byłego zawodnika Budowlanych, wicemistrza świata juniorów Jarosława Samoraja (Mazovia Ciechanów), a ten o zaledwie kilogram wyprzedził Łukasza Grelę (AZS AJD Częstochowa). Szóstą pozycję zajął inny były zawodnik Budowlanych Adam Zasłonka.

Warto dodać, że w piątek złoty medal w kategorii 77 kg zdobył Łukasz Krawczyk, a na zakończenie mistrzostw, w najcięższej kategorii wagowej +105 kg wystąpi dwóch kolejnych opolskich sztangistów Kornel Czekiel i Daniel Dołęga.