Opolanin przegrał tylko z mistrzem świata

Sztangista Budowlanych Opole Kornel Czekiel zdobył srebrny medal mistrzostw Polski w kategorii wagowej +105 kg. Tuż za podium uplasował się jego kolega klubowy Daniel Dołęga. Zwyciężył mistrz świata, starszy brat Daniela, Marcin Dołęga.
Rywalizacja w najcięższej kategorii wagowej przebiegała pod dyktando jednego zawodnika -

Marcina Dołęgi (Zawisza Bydgoszcz), który był poza wszelka konkurencją, zresztą nie tylko w tej wadze, ale i w całych zawodach.

Nie ma się co dziwić, wszak to trzykrotny mistrz świata, a za nieco ponad miesiąc będzie walczył we Wrocławiu o swój czwarty tytuł najsilniejszego człowieka globu. Nic dziwnego, że na mistrzostwach Polski pojawiał się na pomoście praktycznie dopiero w momencie, gdy pozostali zakończyli już rywalizację, zaś złoto zapewnił sobie już w pierwszych podejściach. Nie przeszkodził mu nawet fakt, że startował w wyższej kategorii wagowej niż zazwyczaj, a dość powiedzieć, że był bliski pobicia rekordu Polski w rwaniu, zaś kolejnych rywali wyprzedził o 20 kg i więcej.

W tej sytuacji pozostałym zawodnikom przyszło bić się o srebrny krążek, a po niezwykle zaciętej rywalizacji zwycięsko z tej walki wyszedł właśnie Czekiel. 26-letni opolanin potwierdził tym samym po raz kolejny, że w najcięższej kategorii lepszy od niego jest tylko Marcin Dołęga.

O drugie miejsce na podium nie było jednak łatwo, bowiem poza Czekielem na pomoście świetnie spisywali się także drugi zawodnik Budowlanych Daniel Dołęga oraz Krzysztof Klicki (Mazovia Ciechanów).

W rwaniu lepiej zaprezentowali się Klicki i najmłodszy z braci Dołęgów, którzy podnieśli odpowiednio 180 i 178 kg, wyprzedzając Czekiela o trzy i jeden kilogram. W podrzucie opolanin udowodnił jednak starą zasadę, że medale w ciężarach zdobywa się właśnie w tym drugim boju. Tym razem podniósł on aż 225 kg, odrobił z nawiązką stratę i stanął na drugim stopniu podium. Różnice były minimalne, bowiem Czekiel uzyskał wynik 402 kg (177+225), Klicki 401 kg (180+221), a Daniel Dołęga 398 kg (178+220).

W sumie w 82. mistrzostwach Polski w Ciechanowie opolanie zdobyli trzy medale, dwa złote: Łukasz Krawczyk i Bartłomiej Bonk oraz srebrny Kornel Czekiel, a także dwa miejsca czwarte: Daniel Dołęga i Mateusz Kasina i jedno ósme Sebastian Hoim. Dodatkowo przywiozą do domów także sześć małych medali w poszczególnych bojach: dwa złote, srebrny i trzy brązowe.