Budowlani Opole ponownie najlepsi w kraju - czwarty raz z rzędu!

22. złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski w 25-letniej historii klubu to wyjątkowe osiągnięcie nie tylko na skalę polską, ale i europejską. Właśnie takim bilansem mogą poszczycić się sztangiści z Opola, którzy w sobotę w Polkowicach wygrali ligę czwarty raz z rzędu.
Ostatni raz opolanie przegrali rozgrywki DMP w 2009 roku, kiedy zajęli drugie miejsce za Tarpanem Mrocza. Wcześniej zdarzyło im się to tylko dwukrotnie - w 2008 i 2006 roku, kiedy również zajmowali drugie pozycje - za Startem Otwock. Wszystkie pozostałe rozgrywki o tytuł najlepszej drużyny w kraju w ostatnim ćwierćwieczu zwyciężali, a to przecież nie koniec, bo do tych sukcesów trzeba doliczyć jeszcze triumfy naszych sztangistów w barwach Odry Opole (w 1989 roku sekcja podnoszenia ciężarów odłączyła się od Odry i zmieniła nazwę na Budowlani).

Do sobotnich zawodów w Polkowicach opolanie przystępowali z dużą przewagą i tak naprawdę tylko katastrofa mogła pozbawić ich kolejnego złota. Mimo to wystartowali praktycznie w najsilniejszym składzie na czele z brązowym medalistą olimpijskim z Londynu i niedawnych mistrzostw świata we Wrocławiu Bartłomiejem Bonkiem, a także uczestnikami tych zawodów Kornelem Czekielem i Danielem Dołęgą oraz Mateuszem Kasiną, Sebastianem Hoimem i Łukaszem Krawczykiem.

Nic dziwnego, że podobnie jak w pierwszym i drugim rzucie także i teraz zdobyli najwięcej punktów i nie tylko utrzymali, ale jeszcze powiększyli przewagę nad najgroźniejszymi rywalem, gospodarzem finałowych zawodów - Górnikiem Polkowice.

Górnicy zajęli we własnej hali drugie miejsce, trzeci był Tarpan Mrocza, a na kolejnych pozycjach uplasowały się Start Grudziądz i Polwica Wierzbno. Ponieważ przed ostatnią rundą kolejność w pierwszej trójce była identyczna, tym samym złoty medal DMP pojechał do Opola, srebrny pozostał w Polkowicach, a brązowy trafił do Mroczy. Co ciekawe, powtórzyła się hierarchia na podium z ubiegłego roku.

Indywidualnie najlepszy wynik w Polkowicach osiągnął Bonk, który podniósł 390 kg w dwuboju (180+210, 439,5 pkt) i wyprzedził mistrza olimpijskiego z Londynu Adriana Zielińskiego z Tarpana Mrocza (355 kg, 412,8 pkt), swoich kolegów z klubu Daniela Dołęgę (395 kg, 411,1 pkt) i Kornela Czekiela (375 kg, 410,8 pkt) oraz młodszego z braci Zielińskich - Tomasza (355 kg, 404,4 pkt).