Opolanie startują na Uniwersjadzie

Nasi shorttrackowcy zaczynają dziś zmagania na Uniwersjadzie w Turynie. Dwoje z nich - Adam Filipowiczow i Aida Bella - ciągle liczy na szansę startu w igrzyskach olimpijskich
W listopadzie opolanom nieco zabrakło, aby zdobyć przepustkę do Soczi, ale zajmują wysokie pozycje na listach rezerwowych. Na dystansie 500 metrów Filipowicz jest pierwszy "pod kreską", z kolei Bella druga, jeśli więc jakaś federacja lub dwie wycofają swoich reprezentantów, ich miejsce zajmą nasi łyżwiarze.

Ostateczny termin potwierdzenia zawodników do udziału w igrzyskach upływa 13 stycznia.

Jeśli komuś się uda, przejdzie do historii naszego sportu, wszak jak dotychczas z Opolszczyzny w zimowych igrzyskach wzięło udział tylko dwóch hokeistów Odry Opole Zdzisław Trojanowski i Rudolf Czech, a było to... w 1952 roku w Oslo.

Tymczasem już dziś nasi łyżwiarze rozpoczną rywalizację w 26. Uniwersjadzie, czyli igrzyskach studentów, które odbywają się we włoskim regionie Trentino. W dziewięcioosobowej kadrze shorttrackowców opolanie są najliczniejszą grupą, bowiem do Włoch polecieli Bella, Marta Wójcik, Barbara Kobylakiewicz, Kaja Pniewska i Filipowicz (wszyscy AZS KU PO).

Warto jeszcze przypomnieć, że Bella i Wójcik są twarzami kampanii crowdfundingowej "X dni do Soczi 2014", która ma na celu zbiórkę pieniędzy pomocnych do przygotowań olimpijskich, a przy okazji promuje tę dyscyplinę sportu. Powodzenie projektu znacznie przekroczyło przewidywania, za pomocą portalu "Polak potrafi" udało się zebrać ponad 20 tys. zł, a dodatkowe środki wylicytowano również podczas specjalnej imprezy charytatywnej. Akcja stała się tak popularna, że opolanki zostały zaproszone m.in. na sesję w magazynie "Playboy".