Genialny ośmiolatek z Opola został wicemistrzem świata w szachach!

Ośmioletni Oskar Ogłaza zajął drugie miejsce w szachowych mistrzostwach świata juniorów w grze błyskawicznej, które odbyły się w Al-Ain w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. To pierwszy opolanin w historii, który wystąpił w tak prestiżowych zawodach i od razu stanął na podium!
O utalentowanym wychowanku sekcji szachowej Rodła Opole, działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury, wielokrotnie pisaliśmy już w "Wyborczej". Tym razem jednak jego sukces jest godny szczególnego podkreślenia. Jest bowiem pierwszym opolskim szachistą, który wystąpił w takim turnieju i od razu stanął na podium.

- Jeszcze nigdy w historii żaden nasz szachista nie wystąpił nawet w takim turnieju, a co dopiero mówić o zdobyciu medalu - podkreśla prezes Opolskiego Związku Szachowego Waldemar Taboła, którego syn Marcin jest trenerem ośmioletniego wicemistrza globu. Dodaje przy tym, że niewiele zabrakło, aby Ogłaza zdobył złoto. - Zawody dosłownie zdominował szachista z Indii, który wygrał wszystkie pojedynki, jakie stoczył, Oskar miał z nim już zwycięską pozycję, ale niestety skończył mu się czas i przegrał - opowiada Toboła.

Gra błyskawiczna, tzw. blitz, jest wyjątkowo trudna, bowiem w odróżnieniu od szachów klasycznych na zakończenie partii zawodnik ma jedynie pięć minut, trzeba więc nie tylko doskonale grać, ale jeszcze robić to - jak sama nazwa wskazuje - błyskawicznie. W sumie ośmioletni Oskar wygrał sześć z siedmiu pojedynków, co dało mu drugie miejsce w klasyfikacji końcowej. Nieco gorzej poszło mu w grze klasycznej, w której również przegrał tylko raz, miał także pięć zwycięstw i pięć remisów i ostatecznie został sklasyfikowany na miejscach 10.-25. Startowało w sumie 150 zawodników z całego świata.


Mistrzostwa świata w Al-Ain (fot. Krzysztof Ogłaza)

Przy okazji zawodów ośmiolatek, a także jego trener Marcin Toboła i ojciec, mieli okazję przebywać przez prawie dwa tygodnie w egzotycznych Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie spędzili m.in. święta Bożego Narodzenia.


Oskar Ogłaza i trener Marcin Toboła (fot. Krzysztof Ogłaza)

Oskar w zawodach wystartował jako wicemistrz Polski ośmiolatków w szachach klasycznych (w tym roku zdobył także dwa złote medale w szachach szybkich i błyskawicznych, wcześniej wielokrotnie był mistrzem Polski przedszkolaków), a ponieważ był drugi, koszty przelotu do ZEA musieli pokryć jego rodzice. Na szczęście pobyt na miejscu był już opłacony. - Mimo to wyprawa kosztowała bagatela około 13 tys. zł, bo przecież ośmiolatek nie może polecieć sam, więc towarzyszył mu tato i trener. Pieniądze wyłożyli rodzice Oskara, my jako klub będziemy się starać zwrócić im choćby część kosztów - tłumaczy Taboła.

Warto dodać, że Ogłaza osiągnął najlepszy rezultat wśród 21 młodych szachistów z Polski startujących w zawodach, w sumie nasza reprezentacja zdobyła dwa medale: srebrny i brązowy.


Oskar Ogłaza podczas MŚ (fot. Krzysztof Ogłaza)