Bartłomiej Bonk siódmym najpopularniejszym sportowcem w Polsce

Justyna Kowalczyk po raz piąty z rzędu zwyciężyła plebiscyt ?Przeglądu Sportowego? i TVP na najpopularniejszego sportowca roku w Polsce. Doskonałe, siódme miejsce zajął sztangista Budowlanych Opole Bartłomiej Bonk.
79. edycja plebiscytu przejdzie do historii, bowiem Kowalczyk, zwyciężając głosowanie kibiców już po raz piąty, została najwybitniejszą sportsmenką w jego długiej historii. Jeszcze nikt przed nią tego nie dokonał, a dotychczas najwybitniejsi byli Stanisława Walasiewicz, Irena Szewińska i Adam Małysz, którzy triumfowali po cztery razy.

Kibice docenili także naszego sztangistę Bartłomieja Bonka, który zajął w zestawieniu doskonałe, siódme miejsce, wyprzedzając m.in. Anitę Włodarczyk (ósma lokata), Jerzego Janowicza (dziewiąta) i Jarosława Hampela (dziesiąta).

- Jestem bardzo zadowolony, wręczając tę statuetkę, bo ta dyscyplina sportu jest mi bardzo bliska - mówił tuż przed odczytaniem werdyktu młociarz Szymon Ziółkowski, który wręczał nagrodę za siódme miejsce. Nasz brązowy medalista tegorocznych mistrzostw świata we Wrocławiu szczególnie dziękował z kolei swojemu trenerowi.

- Dziękuję kibicom, którzy oddali na mnie swoje cenne głosy, ale specjalnie dziękuję osobie, która 13 lat temu wyłowiła mnie z tłumu młodych ciężarowców i ściągnęła do Opola. To trener Ryszard Szewczyk, należą mu się brawa - mówił Bonk podczas Gali Mistrzów Sportu, która odbyła się w sobotni wieczór w Teatrze Wielkim w Warszawie, na co odpowiedziały gorące oklaski widzów. - Od tego czasu trener musi się ze mną męczyć. Nie wiem, jak on to robi, mogę mu tylko współczuć - śmiał się sztangista z Opola. - Dziękuję oczywiście także żonie, która zawsze mnie wspiera, a przy okazji pozdrawiam syna Mateusza.

W czołowej trójce 79. plebiscytu obok Kowalczyk znaleźli się Kamil Stoch (drugie miejsce) i Paweł Fajdek (trzecie), a przed Bonkiem uplasowali się także Agnieszka Radwańska (czwarte), Robert Lewandowski (piąte) i Robert Kubica (szóste).

Co ciekawe, z dziesiątki najlepszych sportowców na gali pojawili się tylko dwaj: Bonk i Hampel, pozostali przebywają obecnie na zgrupowaniach lub zawodach, a statuetki odbierali w ich imieniu bliscy.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Bonk zajął pechową, 11. pozycję, przegrywając miejsce w dziesiątce z wioślarkami Magdaleną Fularczyk i Julią Michalską o ledwie 1,4 tys. głosów (zgromadził ponad 80 tys.). W tegorocznej edycji wśród 25 nominowanych był jeszcze jeden sportowiec związany w przeszłości z Opolszczyzną, były zawodnik AZS-u KU Politechnika Opolska panczenista Zbigniew Bródka, zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata 2013 na dystansie 1500 metrów.

Na koniec warto dodać, że ze sportowców z naszego regionu najwyższe lokaty w historii plebiscytu zajmowali: Stanisław Szozda (drugi w 1973 roku) i Bartosz Kurek (drugi w 2011). W ostatnich latach z kolei najwyżej sklasyfikowano Kurka (był szósty w 2012) i Sławomira Szmala (szósty w 2010).