Opole podzieliło pieniądze na sport. Gwardia niezadowolona

2,2 mln zł Opole w tym roku przeznaczyło na dofinansowanie sportu seniorskiego. Najwięcej otrzymali piłkarze Odry Opole. Co ciekawe, większość klubów podział zadowolił. Niedosyt czują w Gwardii
Odra Opole grająca w II lidze otrzymała 600 tys. zł. Tradycyjnie jak co roku najwięcej. Gwardia Opole, która w ubiegłym roku awansowała do ekstraklasy, dostanie 460 tys.

- Cieszy duży wzrost miejskiej dotacji, ale nie mogę zrozumieć, skąd taka dysproporcja między nami i Odrą - komentuje poirytowany prezes gwardzistów Janusz Maksym. - Przecież pod względem promocyjnym nie da się nas porównać z żadnym innym klubem w Opolu, no może poza sztangistami Budowlanych. Nasza wartość wizerunkowa i promocyjna dla miasta jest ogromna, piszą o nas ogólnopolskie media, pokazują mecze w telewizji, to zupełnie inny poziom sportowy - dodaje.

Pierwszy zastępca prezydenta miasta Krzysztof Kawałko, odpowiedzialny m.in. za sport, tłumaczy: Gwardia dostała największą "podwyżkę" z wszystkich klubów. Z 275 tys. w ubiegłym roku do 460 tys. teraz. Odra startowała z wyższego pułapu, ale podwyżkę ma znacznie mniejszą - tłumaczy.

Prawie wszyscy zadowoleni

Działacze pozostałych klubów, z którymi rozmawialiśmy, są bardziej lub mniej usatysfakcjonowani podziałem miejskich pieniędzy. - Cieszę się, że miasto nadal jest jednym z trzech głównych filarów, które wspierają nasz klub - komentuje krótko prezes Odry Janusz Wysocki.

- Wielkiej euforii nie ma, ale klamka zapadła i musimy być zadowoleni z tego, co mamy. Nie można ciągle narzekać - twierdzi Jerzy Drozd, prezes żużlowców Kolejarza. Klub dostanie 270 tys. zł. O 10 tys. więcej niż przed rokiem. - Ale nie możemy zawieść kibiców i musimy radzić sobie z takimi pieniędzmi jakie mamy. Przykre jest to, że miasto tak traktuje fanów naszego sportu, to przecież popularna dyscyplina, ma tradycje, ludzie tłumnie przychodzą na stadion - dodaje z przekąsem.

Kolejni pod względem wielkości dotacji są sportowcy AZS-u KU Politechnika Opolska, którzy otrzymali w sumie 220 tys. zł. Pieniądze zostały przyznane na trzy niezależne sekcje: lekkoatletyki (115 tys.), siatkówki mężczyzn (85 tys.) i short-tracku (20 tys.). - Cieszy to, że we wszystkich przypadkach dostaliśmy więcej niż rok temu. Szkoda trochę, że miasto nie doceniło naszego nowego projektu budowy sekcji kajakarskiej, która nie otrzymała żadnej dotacji. Generalnie jednak jesteśmy zadowoleni - zaznacza prezes klubu Tomasz Wróbel.

Stawiamy na dziewczyny

II-ligowe siatkarki SMS-u LO 2 otrzymały aż 150 tys. zł, czyli o 55 tys. więcej niż rok wcześniej. - Mają szanse na sukces. Zespół jest niemalże w 100 procentach oparty na wychowankach, dziewczynach z Opola, prowadzi szerokie szkolenie młodzieży. No i nie mamy w mieście zbyt wielu drużyn kobiecych - argumentuje wiceprezydent Kawałko. Nie bez znaczenia jest także to, że wkrótce rozpocznie się remont Okrąglaka, w którym po zakończeniu prac powinna występować na stałe jakaś drużyna.

Budowlani Opole, czyli klub m.in. najlepszego obecnie sportowca na Opolszczyźnie Bartłomieja Bonka, otrzymał 146 tys. (wzrost o 21 tys.). 140 tys. dostali hokeiści Orlika (o 10 tys. więcej niż rok temu), a następne miejsca na liście zajmują kolejne dyscypliny indywidualne: dżudo (TS Gwardia i KJ AZS po 65 tys.), sporty walki (kyokushin i taekwondo po 17 tys.) oraz piłkarki Unii (15 tys.).

Nie brakuje także klubów, które otrzymają wsparcie po raz pierwszy albo po przerwie, jak choćby futboliści amerykańscy Wolverines (20 tys.), endurowcy Hawi Racing Team (10 tys.) czy kolarze Ziemi Opolskiej (6 tys.).

Podział dotacji na wsparcie sportu seniorskiego w Opolu w 2014 roku:

Odra (piłka nożna)600 tys. zł
Gwardia (piłka ręczna)460 tys. zł
Kolejarz (żużel)270 tys. zł
SMS LO II (siatkówka)150 tys. zł
Budowlani (podnoszenie ciężarów)146 tys. zł
Orlik (hokej)140 tys. zł
AZS Politechnika (lekkoatletyka)115 tys. zł
AZS Politechnika (siatkówka)85 tys. zł
TS Gwardia (dżudo)65 tys. zł
KJ AZS (dżudo)65 tys. zł
AZS Politechnika (short-track)20 tys. zł
Wolverines (futbol amerykański)20 tys. zł
Opolski Klub Karate Kyokushin17 tys. zł
Opolski Klub Taekwondo17 tys. zł
Unia (piłka nożna kobiet)15 tys. zł
Hawi Racing Team (enduro)10 tys. zł
Ziemia Opolska (kolarstwo)6 tys. zł
Rodło (piłka nożna)5 tys. zł
Automobilklub (sporty motorowe)5 tys. zł
Ostroga (jeździectwo)5 tys. zł
Marsjanie (hokej na rolkach)4 tys. zł
Kto powinien dostac najwięcej?