Z III ligi do czołowego klubu ekstraklasy. W tym LZS-ie to nie nowość

Czwarty zespół T-Mobile Ekstraklasy Górnik Zabrze podpisał właśnie kontrakt z pochodzącym z Zimbabwe, 24-letnim pomocnikiem LZS-u Piotrówka Dzikamai Andre Gwaze. To kolejny piłkarz z tej miejscowości, który trafił do zespołu z elity.
W rundzie jesiennej Gwaze był wyróżniającym się graczem LZS-u, a w 16 meczach rozgrywek III ligi opolsko-śląskiej strzelił aż dziesięć bramek. Przez sztab szkoleniowy Górnika został wypatrzony podczas spotkania sparingowego, które odbyło się w październiku ubiegłego roku w Piotrówce i zakończyło się zwycięstwem zabrzan 5:2. Bramki dla LZS-u zdobyli w tamtym pojedynku właśnie Gwaze i jego rodak, 20-letni Kelvin Bulaji.

W styczniu obaj czarnoskórzy futboliści trafili na testy do Zabrza, pojechali nawet z Górnikiem na obóz przygotowawczy w Zakopanem. Teraz klub zdecydował się zatrudnić Gwaze, z którym właśnie podpisano półroczny kontrakt. Warto dodać, że w przeszłości występował on już w I-ligowej wówczas Pogoni Szczecin.

Co ciekawe, to nie pierwszy zawodnik Piotrówki, najbardziej zagranicznego klubu piłkarskiego w Polsce, który został zatrudniony w ekstraklasie. Latem ubiegłego roku o pochodzącego z Ghany obrońcę Franka Adu Kwame biły się nawet dwie ekipy z elity: Piast Gliwice i Podbeskidzie Bielsko-Biała, a ostatecznie trafił on do tego drugiego klubu. W tym sezonie ekstraklasy rozegrał w barwach "Górali" dziesięć spotkań.

LZS Piotrówka wypromował zresztą także kilku innych zawodników, m.in. Senegalczyka Idsrissa Cisse, który jest obecnie podstawowym graczem I-ligowego Energetyka ROW Rybnik (wcześniej występował w innym I-ligowcu Okocimskim Brzesko), Nigeryjczyka Sani Goringio Abubakara (Okocimski) czy Patmore Shereni z Zimbabwe, który także występował w klubie z Brzeska.