Maratończycy będą oceniać... kibiców. Na widzów czekają nagrody finansowe

11 maja już po raz czwarty ulicami Opola pobiegną maratończycy. Ciekawą nowością w tegorocznym biegu będzie konkurs dla zorganizowanych grup kibiców z atrakcyjnymi nagrodami finansowymi.
- Z rozmów z uczestnikami poprzednich edycji oraz z różnych forów biegowych wynika, że największym kłopotem w Opolu jest brak zorganizowanego dopingu, takiego jak na maratonach w innych miastach. Biegacze narzekali, że bez tego ciężko się startuje, dlatego wpadliśmy na pomysł konkursu - tłumaczy dyrektor maratonu Mariusz Godoś. Dodaje przy tym, że organizatorzy zaprosili już różne instytucje oraz szkoły do udziału. Korzyść jest obopólna, bo maraton zyska fanów, a dla firm czy szkół to okazja do promocji i zdobycia pieniędzy. Dla najlepszych przewidziano bowiem atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe.

Grupy fanów (od 8 do 20 osób) będą miały wyznaczone stanowiska na trasie i specjalne oznaczenia, a zwycięzców konkursu wybiorą startujący, którzy będą głosować po dotarciu do mety. - W Maratonie Poznańskim specjalne grupy: orkiestry, chóry, kapele itp. są rozstawione co kilka kilometrów i biegnie się praktycznie od jednego stanowiska do drugiego. To świetne urozmaicenie i bardzo pomaga przezwyciężać kryzysy na trasie - opowiada Guido Vreuls, maratończyk, a także pomysłodawca i organizator Sztafety Firm rozgrywanej w ramach MO.

To charytatywny bieg czteroosobowych zespołów na dystansie półmaratonu, a każdy z uczestników pokonuje około 5,3 km. W pierwszej edycji, dwa lata temu, wystartowało sześć reprezentacji firm i instytucji, w ubiegłym roku było ich już 17, a teraz może być nawet dwa razy więcej. - Już mamy tyle zgłoszeń co przed rokiem, a do imprezy pozostało jeszcze sporo czasu. W poprzedniej edycji w ten sposób zebraliśmy na cele charytatywne 32 tys., teraz z pewnością poprawimy ten wynik - dodaje Vreuls. Sztafety startujące w biegu same wybierają, na co chcą przekazać zebrane pieniądze, a te pochodzą od sponsorów, którzy niejako płacą za pokonanie dystansu półmaratonu.

Duży wzrost zainteresowania opolską imprezą widoczny jest także w liczbie osób, które już zgłosiły się do udziału w biegu. - Aktualnie mamy mniej więcej 50 proc. zgłoszeń więcej niż w analogicznym okresie poprzednich lat. Choć do maratonu pozostało jeszcze 50 dni, już mamy 350 zgłoszeń, a z praktyki wiemy, że najwięcej ludzi zapisuje się w ostatnich dwóch miesiącach albo nawet tuż przed samym biegiem - tłumaczy Godoś. Organizatorzy liczą, że w tym roku liczba startujących przekroczy tysiąc osób. Dotychczasowy rekord frekwencji zanotowano w II Maratonie Opolskim w 2012 roku, kiedy do mety dotarło 609 biegaczy i biegaczek.

Zapisy do 7 maja prowadzone za pośrednictwem portalu www.maratonopolski.pl. Z kolei 9 i 10 maja będzie można zgłosić się także osobiście w biurze zawodów. W dniu biegu, w niedzielę 11 maja, zapisy nie będą już prowadzone.

Wciąż nie są znane kwoty nagród dla najlepszych maratończyków, ale wygląda na to, że będą one podobne do tych z ubiegłego roku (5 tys., 3 tys. i 1 tys. zł). Z kolei wiadomo już, że do rozlosowania wśród wszystkich startujących będzie więcej nagród rzeczowych niż przed rokiem. - Bardziej zależy nam właśnie na tym niż na podwyższaniu nagród dla najlepszych, bo trzeba pamiętać, że większość startujących to amatorzy, ewentualnie półzawodowcy, którzy nie przyjeżdżają walczyć o zwycięstwo, bo wiedzą, że nie mają na nie szans, ale by zmierzyć się z trasą - komentuje dyrektor biegu. - Zawodowych biegaczy, którzy przyjeżdżają ze względu na nagrody, jest tylko 1 maksymalnie 2 procent - dodaje.

Trasa wyścigu pozostała bez zmian w porównaniu do lat ubiegłych, a biegacze będą pokonywać nieco ponad 10-kilometrową pętlę: z ul. Piastowskiej, gdzie znajdować się będzie start, wokół fragmentu wyspy Bolko, a później w okolicach rynku, przez plac Wolności, ul. 1 Maja z powrotem na Piastowską. Maratończycy pokonają tę pętlę cztery razy, a półmaratończycy dwa. Meta usytuowana będzie na ul. Barlickiego, a podobnie jak rok temu dodatkową atrakcją dla startujących (zwłaszcza tych spoza Opola) jest to, że nagrody dla najlepszych we wszystkich biegach oraz kategoriach wręczane będą na scenie amfiteatru.

W ramach imprezy poza wspomnianą trzecią Sztafetą Firm i czwartym maratonem odbędzie się także piąty półmaraton i drugi Bieg Festiwalowy na dystansie 3 km.