Sport.pl

Mistrzostwa Europy bez zawodników Budowlanych

Jacek Konopacki
01.04.2014 , aktualizacja: 31.03.2014 20:17
A A A
Bartłomiej Bonk

Bartłomiej Bonk (Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta)

Polski Związek Podnoszenia Ciężarów zatwierdził ostateczny skład reprezentacji na mistrzostwa Europy seniorów, które już za tydzień rozpoczną się w Tel Awiwie. Po raz pierwszy od wielu lat w kadrze nie ma nikogo z Budowlanych Opole


- Przyznam szczerze, że nie pamiętam, kiedy po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce, na pewno bardzo dawno temu - przyznaje szkoleniowiec Budowlanych Ryszard Szewczyk.

Jego zawodnicy właściwie zawsze jeżdżą na mistrzostwa Europy i niemal co roku przywożą z nich medale. Tylko w ostatnich 15 latach opolanie aż 12 razy stawali na podium, zdobywając dwa złote, dwa srebrne i osiem brązowych krążków.

Rok temu brąz wywalczył Damian Kuczyński (pierwotnie zajął szóste miejsce, ale po trzech wpadkach dopingowych rywali pół roku po zawodach awansował na trzecią lokatę), a tuż za podium uplasował się Kornel Czekiel. W 2011 roku taki sam medal zdobył Bartłomiej Bonk, a rok wcześniej Krzysztof Szramiak zakończył ME na drugim miejscu.

Tym razem opolanie przegrali z kontuzjami, bo na kłopoty zdrowotne narzeka aż trzech naszych kadrowiczów: Bonk, brązowy medalista igrzysk i mistrzostw świata, którego czeka operacja nadgarstka, Czekiel, który jest po operacji barku, ale wciąż przechodzi rehabilitację, oraz narzekający na uraz kolan Kuczyński.

W tej sytuacji w szerokiej kadrze na ME pozostał tylko Daniel Dołęga, ostatecznie jednak na mistrzostwa również nie pojedzie. - Na ostatnich zawodach ligowych miał słaby wynik i w takiej formie trener kadry nie widział go w składzie. Dodatkowo w tej kategorii do startu zgłosił się jego starszy brat Marcin, a ponieważ miał lepszy wynik, to on wystartuje - tłumaczy trener Szewczyk. W najcięższej wadze (ponad 105 kg) poza Marcinem Dołęgą, który pierwotnie miał wystąpić w niższej kategorii, Polskę reprezentować będzie także Krzysztof Klicki, a zgodnie z przepisami w każdej wadze może być maksymalnie dwóch zawodników z danego kraju. W sumie do Tel Awiwu poleci siedem Polek i ośmiu Polaków.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX