To już 10. edycja Weekendu Polska Biega. Będzie się działo

Wielkimi krokami zbliża się jubileuszowa, dziesiąta edycja akcji Polska Biega. To akcja społeczna, której głównym celem jest promocja biegania, a dzięki zaangażowaniu wielu osób w całym kraju w ubiegłym roku podczas Polska Biega na trasy wyruszyło ponad 110 tys. biegaczy!
Czy w tym roku wynik ten zostanie pobity? Przekonamy się już w weekend 23-25 maja! Popularność biegania rośnie w naszym kraju w szalonym tempie. W ubiegłym roku w 12 największych polskich biegach na 10 km wzięło udział 57 632 biegaczy (o 77 proc. więcej niż rok wcześniej). Z kolei w 12 największych polskich maratonach wystartowało w sumie 31 332 biegaczy (o blisko 33 proc. więcej niż w 2012 r.).

Weekend Polska Biega to inicjatywa "Gazety Wyborczej" i Sport.pl. Odbywa się nieprzerwanie od 2006 r. W każdej edycji do akcji włącza się kilkaset miast, miasteczek i wsi, a wśród organizatorów są MOSiR-y, kluby sportowe, szkoły, przedszkola, samorządy, ośrodki kultury, stowarzyszenia, a nawet zakłady karne, leśniczówki, schroniska dla zwierząt czy sanepid.

Wśród dotychczas zgłoszonych imprez są biegi organizowane na boiskach szkolnych, leśnych ścieżkach, ulicach, a nawet biegi górskie. Ogromna różnorodność jest także wśród uczestników, bo biegają z nami przedszkolaki, uczniowie, studenci, a także osoby dorosłe i seniorzy. W akcji może wziąć udział każdy, a większość biegów jest bezpłatna.

Co roku zadziwia pomysłowość organizatorów. Ponieważ 23-25 maja to przeddzień Dnia Matki, w tym roku można spodziewać się wielu biegów, których motywem przewodnim będzie właśnie to święto. I bardzo dobrze, bowiem najnowsze badania PBS, robione na zlecenie programu "WF z klasą", pokazują, że aktywność fizyczna matek ma fundamentalny wpływ na aktywność dziecka (większy niż aktywność fizyczna ojców). Organizatorzy programu "WF z klasą" (Centrum Edukacji Obywatelskiej, "Gazeta Wyborcza", Sport.pl) zapowiedzieli wsparcie akcji i zachęcanie "szkół z klasą" do organizowania biegów rodzinnych w ramach akcji Polska Biega. W tym roku Weekend Polska Biega wspiera także Akademicki Związek Sportowy. Można się więc spodziewać biegów studenckich.

W sumie w całym kraju zarejestrowanych jest już prawie 200 biegów. Na Opolszczyźnie cztery: dwa w Opolu (organizatorami są PSP nr 2 i TKKF), a także po jednym w Rosochach (wyjątkowo odbędzie się on tydzień wcześniej, 18 maja) i w Żyrowej. Informacje o biegach w naszym regionie TUATJ. W ostatnich latach imprez w ramach tej akcji było w naszym regionie średnio ponad 20, można się więc spodziewać, że wkrótce pojawią się kolejne biegi.

Rejestracja imprezy do Weekendu Polska Biega odbywa się za pomocą specjalnego formularza znajdującego się na stronie www.polskabiega.pl. Są tam także regulamin akcji, poradnik organizatora z wieloma przydatnymi wskazówkami oraz mapka i opis wszystkich imprez Weekendu Polska Biega. Warto tam zajrzeć, aby już teraz zaplanować sobie start/starty w weekend 23-25 maja.