Mistrzyni świata wystartuje w IX Opolskim Festiwalu Skoków [ZDJĘCIA]

Rosjanka Marija Kuczina, aktualna halowa mistrzyni globu, wystąpi w dziewiątej edycji OFS, który odbędzie się 15 czerwca na Stadionie im. Opolskich Olimpijczyków. Niewykluczone, że wystartują u nas wszystkie medalistki tegorocznych HMŚ w Sopocie.
Przypomnijmy, że w marcowych zawodach w skoku wzwyż kobiet przyznano dwa złote medale, bowiem Kuczina i Kamila Lićwinko (wcześniej nosiła nazwisko Stepaniuk), a także brązowa medalistka Hiszpanka Ruth Beitia zgodnie skoczyły po 2 metry. Kibice królowej sportu z Opola na pewno zobaczą w akcji Rosjankę, a niewykluczone, że wystąpią również dwie pozostałe medalistki.

- Prowadzimy rozmowy zarówno z Kamilą, jak i Ruth. W tym pierwszym przypadku wszystko zależy od jej zdrowia i samopoczucia, bo miała pewne kłopoty zdrowotne i nie wiadomo, czy będzie gotowa do startu 15 czerwca. Jeśli chodzi o Hiszpankę, problemem są kwestie finansowe, ale cały czas negocjujemy - tłumaczy pomysłodawca i dyrektor organizacyjny zawodów Janusz Trzepizur.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku w Opolu Lićwinko pobiła 29-letni rekord Polski na otwartym stadionie, skacząc 1,99 m. W tegorocznej edycji rywalizacji pań zobaczymy także m.in. drugą przed rokiem Justynę Kasprzycką, która w HMŚ w Sopocie zajęła pechowe czwarte miejsce.

Pierwotnie festiwal miał się odbyć tydzień wcześniej, ale z uwagi na inne mityngi został przeniesiony, niestety to niewiele dało, bo kalendarz lekkoatletyczny jest napięty, a największe gwiazdy wybierają bardziej prestiżowe i co najważniejsze, bogatsze zawody.

Z tego powodu w konkursie panów w IX OFS nie wystąpi m.in. ubiegłoroczny zwycięzca, halowy mistrz świata z Sopotu Mutaz Essa Barshim z Kataru. - W poprzednich latach nasz festiwal wypromował kilka gwiazd, teraz chcemy postawić na młodych, perspektywicznych zawodników, którzy w przyszłości na pewno będą światową czołówką - mówi dyrektor OFS Stanisław Olczyk.

Po raz pierwszy w Opolu będziemy mieli więc okazję zobaczyć w akcji m.in. skoczków z Japonii, dwóch Amerykanów, a także Rumuna, dobrze znanego u nas Słowaka Petera Horaka oraz dwóch Rosjan, w tym głównego faworyta halowego mistrza Europy i mistrza Uniwersjady Siergieja Mudrowa. Poza skoczkami z zagranicy w Opolu wystąpi praktycznie cała krajowa czołówka, w tym m.in. mistrz paraolimpijski Maciej Lepiato i najlepszy skoczek AZS-u KU Politechnika Opolska Konrad Owczarek. Aż siedmiu startujących ma rekord życiowy powyżej 2,30 metra, można się więc spodziewać bardzo zaciętej rywalizacji.

Oczywiście nie może zabraknąć jak zawsze imprez towarzyszących: Drużynowego Konkursu skoku wzwyż o Puchar Marszałka Województwa oraz tradycyjnego konkursu Mały Olimpijczyk, w którym wraz z opolskimi przedszkolakami ćwiczą największe byłe gwiazdy polskiego sportu. W tym roku przyjadą do nas m.in. Danuta Bułkowska, Grażyna Rabsztyn, Władysław Kozakiewicz, Jacek Wszoła, Zdzisław Hoffman, Marian Woronin, a także brązowy medalista igrzysk i mistrzostw świata, sztangista Bartłomiej Bonk.

Z okazji festiwalu dziś na opolskim rynku uroczyście otwarto wystawę poświęconą najważniejszym wydarzeniom poprzednich ośmiu edycji. Można ją oglądać do 13 czerwca.