Najdziwniejszy bieg w Polsce. Za murami więzienia

Od piątku do niedzieli w ramach 10. Weekendu Polska Biega w całym kraju odbędzie się kilkaset imprez biegowych. Jedną z najbardziej nietypowych będzie wyścig w Zakładzie Karnym nr 2 w Strzelcach Opolskich.
Osadzeni tam więźniowie trenują regularnie już od sześciu lat, a w akcji Polska Biega biorą udział nieprzerwanie od 2010 roku. Zresztą jak przyznaje ich opiekun, to właśnie nasza kampania była impulsem do rozpoczęcia treningów. - Od tego wszystko się zaczęło. Później stworzyliśmy program resocjalizacji przez sport "Biegnę po nowe życie". Zaczynaliśmy w kilka osób, obecnie trenuje 35 naszych więźniów - opowiada kpt. Jarosław Timoszuk, który sam jest zapalonym biegaczem i startuje m.in. w maratonach.

Więźniowie biegają maratony

Również kilku jego podopiecznych ma na koncie już udział w biegach maratońskich: w Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi, które zaliczyli, będąc na przepustkach (to pierwsze więzienie w kraju, które umożliwiło skazanym takie starty). Do wyścigu na dystansie 42,195 km szykuje się kolejna grupa, a co ciekawe, w planach jest zorganizowanie pierwszego na świecie maratonu na terenie ograniczonym murami więzienia, który ma odbyć się jesienią.

- W październiku ubiegłego roku zrobiliśmy u nas półmaraton, teraz chcemy coś większego. Naszym największym kłopotem jest fakt, że nie mamy zbyt wiele miejsca na terenie zakładu. Półmaraton biegaliśmy na 500-metrowej pętli, którą trzeba było pokonać ponad 42 razy. Dla potrzeb maratonu chcemy stworzyć trasę o długości co najmniej kilometra - opowiada Timoszuk.Przetarciem przed maratonem będzie tradycyjna impreza polskobiegowa, która odbędzie się w sobotę w strzeleckiej "dwójce" już po raz piąty. - W pierwszej edycji w 2010 roku z uwagi na brak odpowiedniej trasy, zrobiliśmy wyścig na czas na polu spacerowym. Każdy z więźniów biegał po pięć minut, a zadaniem było pokonać jak największy dystans. Startowało dziesięciu osadzonych. Od tego czasu nasza impreza mocno się rozrosła - zauważa Timoszuk.

Spisz się w Narodowym Spisie Biegaczy 2014

Od kilku lat wyścig w ramach Weekendu Polska Biega odbywa się na dystansie 6 km, a w najbliższą sobotę wystąpi wszystkich 35. regularnie trenujących skazanych, ale nie tylko oni, bo gościnnie startują także zaprzyjaźnieni amatorzy biegania ze Strzelec Opolskich. Jednostka współpracuje również ściśle z Zakładem Karnym w Rawiczu, gdzie także jest grupa więźniów regularnie trenująca biegi.

Wspiera ich dodatkowo fundacja Restytucja. Każdy więzień w zależności od stażu biegowego ma swój indywidualny plan treningowy, a poza samymi treningami - podczas regulaminowych spacerów - biorą oni udział w dodatkowych zajęciach i spotykają się na konsultacjach biegowych z prowadzącym. W zakładzie organizowane są także spotkania ze znanymi biegaczami.

Zabawa i poważne bieganie

Co ciekawe treningi i starty są dla więźniów nie tylko formą resocjalizacji, ale toczą również poważną rywalizację. Nic dziwnego, bo na najlepszych biegaczy w strzeleckich wyścigach czekają puchary i dyplomy, a także nagrody rzeczowe - oczywiście sprzęt sportowy - a więzienie prowadzi nawet własną lista rekordzistów. Zresztą bardzo nietypową, bo ze względu na ochronę danych osobowych zawiera ona jedynie imiona i inicjał nazwiska.

Rekordziści Zakładu Karnego nr 2 w Strzelcach Opolskich:

6 kmRobert B.24 min 18 s
15 kmLeszek S.1h 3min
PółmaratonRobert B.1h 33 min
MaratonRyszard Z.3h 20 min
(Rekordy na dystansie 6 i 15 km oraz w półmaratonie zostały ustanowione podczas biegów na terenie więzienia. Najlepszy wynik maratoński podczas Łódź Maraton 2013).Resocjalizacja nie zawsze udana

Warto podkreślić, że taka forma resocjalizacji więźniów często przynosi dobre efekty. - Mam sygnały od kilku byłych podopiecznych, że po wyjściu na wolność wciąż trenują i startują, to bardzo cieszy. Niestety nie zawsze jest tak dobrze, bo mieliśmy więźnia, który biegał z nami regularnie przez trzy lata i łudziliśmy się, że się zmienił. Niestety już po dwóch miesiącach po opuszczeniu zakładu wrócił do swojego środowiska - opowiada z żalem w głosie kapitan Timoszuk.

10. Weekend Polska Biega - największe biegowe wydarzenie w Polsce