Sport.pl

Wielkie regaty żeglarskie na Jeziorze Turawskim. Warto to zobaczyć [ZDJĘCIA]

W sobotę i w niedzielę na wodach Jeziora Turawskiego odbywają się regaty żeglarskie Apotex Cup 2014 w klasie Delphia 24 One Design. To pierwsza tego typu impreza na naszym akwenie.
Turawskie regaty są jednymi z ośmiu, które składają się na cykl Pucharu Polski Delphia OD. W tym roku walka o to trofeum rozgrywana jest po raz dziewiąty, jednak po raz pierwszy zmagania odbywają się w naszym regionie. Poza Turawą żeglarze pływający na jachtach Delphia OD ścigać się będą na akwenach w całej Polsce od Bałtyku i Zatoki Gdańskiej, poprzez Mazury, na Jeziorze Solińskim kończąc.

W turawskich regatach zaplanowanych jest w sumie osiem wyścigów. W piątek żeglarze przyjechali do naszego regionu, a rywalizacja na wodzie rozgrywana jest dziś i jutro. Uroczyste otwarcie odbyło się w sobotę o godz. 10, poszczególne wyścigi zaplanowane są na sobotę w godz. od 11 do 17 oraz na niedzielę od godz. 10 do 14. Około godz. 15 nastąpi uroczyste zakończenie i wręczenie nagród zwycięzcom. Uwaga dla kibiców: zmagania żeglarzy najlepiej oglądać z okolic promenady.

Zawody rozgrywane są na nowoczesnych jachtach, których twórcą jest znany polski projektant Andrzej Skrzat, a producentem stocznia Delphia Yachts Kot z Olecka. Łódka ma długość 7,3 m, szerokość 2,5 m, a waży 850 kg. Podstawowe ożaglowanie to 31 m2, dodatkowa na kursach z wiatrem używany jest genaker o powierzchni 45 m2. Wszystkie elementy i właściwości startujących jachtów są identyczne, zwycięstwo zależy więc tylko i wyłączne od załogi.

Więcej o: