Osiem powodów, dla których warto kibicować Meksykowi

Mistrzostwa świata w piłce nożnej rozkręciły się już na dobre. W turnieju nie ma niestety naszej reprezentacji, dlatego zachęcamy do baczniejszego oglądania meczów innych reprezentacji. Dziś osiem powodów, dlaczego warto kibicować reprezentacji Meksyku, która we wtorek dzielnie walczyła z Brazylią.
Powód 1. - Tequila

Ich narodowa wódka jest produkowana ze sfermentowanego soku specjalnego gatunku tzw. niebieskiej agawy. Jest tam znana od czasów Azteków. Nazwa pochodzi od okręgu w Meksyku, w którym rozpoczęto jej produkcję. W naszym kraju rozpowszechnione jest picie tequili w kieliszkach razem z: solą oraz cytryną bądź limonką w wersji silver tequila lub cynamonem oraz pomarańczą w wersji gold tequila.

Powód 2. - Kukurydza

To zboże pochodzi właśnie z tego kraju. Nic więc dziwnego, że Meksyk jest jednym liderów jej produkcji na świecie. Podobnie rzecz ma się w przypadku papryki, awokado i cebuli oraz cytryny, bez której nie można sobie wyobrazić najpopularniejszej wersji tequili. Bez niej też ciężko pić herbatę.

Osiem powód dlaczego warto kibicować Niemcom

Powód 3. - Przystawki

Skoro piszemy o kukurydzy, warto wspomnieć także o innych meksykańskich specjałach, jak choćby tortilli czy nachos. To pierwsze to okrągły placek z masy lub mąki kukurydzianej albo pszennej, a stosowana jest przede wszystkim jako baza do innych potraw. Drugie z kolei to niewielkie kawałki tortilli pokryte roztopionym serem. Podaje się do tego różne dodatki jak mięso czy paprykę jalapeno. Nie wolno zapominać również o innych składnikach tamtejszej kuchni, jak enchilada, fasola czy sosy salsa i guacamole.

Powód 4. - Wspaniała młodzież

W ostatnich pięciu turniejach mistrzostw świata do lat 17 młodzi piłkarze z Meksyku trzy razy docierali do finału, z czego dwukrotnie triumfowali. Z kolei na ostatnich igrzyskach olimpijskich w decydującej grze nie dali szans naszpikowanej gwiazdami Brazylii. Wielu z tych graczy jest dziś w kadrze reprezentacji, która tak dzielnie postawiła się faworyzowanym gospodarzom.

Osiem powodów, dla których warto wspierać Włochów

Powód 5. - Pech

W seniorskim futbolu Meksykanie nie mają już tyle szczęścia. Dość powiedzieć, iż w pięciu ostatnich edycjach mundialu za każdym razem odpadali w 1/8 finału. O ile jeszcze w 1994 roku na tym etapie wyeliminowali ich Bułgarzy, a w 2002 Stany Zjednoczone, to w pozostałych przypadkach zawsze trafiali na kogoś ze światowej czołówki. W 1998 roku ich futbolowy sen przerwali Niemcy, a z dwóch ostatnich turniejów wyrzucili ich Argentyńczycy.

Powód 6. - Mściciele

W razie czego ma ich kto jednak pomścić. Któż nie zna losów meksykańskich mścicieli takich jak Desperado czy Macheta. Pierwszy piękny, utalentowany i efektowny. Drugi brzydki, ale efektywny. Każdy z nich jest jednak prawdziwą maszyną do zabijania.

Zobacz dlaczego warto kibicować Chorwatom

Powód 7. - Mariachi

Rodzaj niezwykle popularnych w Meksyku orkiestr, które liczą od trzech do nawet 12 członków. Typowi mariachi mają w swoim składzie skrzypce, różne rodzaje gitar, mandoliny i trąbki, a w repertuarze zarówno kompozycje współczesne, jak i muzykę ludową.

Powód 8. - Salma Hayek

Jedna z najpiękniejszych aktorek współczesnego kina. Za wystarczający komentarz powinno wystarczyć poniższe wideo z filmu "Od zmierzchu do świtu":

Dlaczego warto kibicować Kostaryce?