Opolska sędzia piłkarska jako jedyna Polka poprowadzi ME kobiet

Komisja sędziowska UEFA ogłosiła nazwiska 16 sędzi, które będą prowadzić spotkania piłkarskich mistrzostw Europy kobiet do lat 19, turniej odbędzie się w Norwegii. Wśród sześciu sędzi głównych jest opolanka Karolina Radzik-Johan. To jedyna Polka, która będzie sędziować pojedynki tej imprezy.
Na przygotowania do mistrzostw 33-letnia nauczycielka wychowania fizycznego z Opola nie ma zbyt wiele czasu, bo turniej rozpoczyna się już 15 lipca. Opolanka jest jedną z sześciu wyznaczonych sędzi, które będą arbitrami głównymi podczas mistrzostw, dodatkowo UEFA podała nazwiska ośmiu sędzi asystentek oraz dwóch technicznych.

Radzik-Johan kontynuuje rodzinne tradycje, bo sędzią piłkarskim - przez ponad 30 lat - był jej ojciec, a ona już jako mała dziewczynka regularnie bywała na trybunach. Początkowo wydawało się, że zostanie piłkarką, grała w Unii Opole, ale ponieważ zgodnie z przepisami sędziowie nie mogli równocześnie grać w futbol, postawiła na karierę arbitra.

Mecze piłkarskie sędziuje od 2000 roku, cały czas pnie się w górę, a od 2008 roku jest sędzią międzynarodową FIFA. Dzięki temu regularnie rozstrzyga m.in. w pojedynkach kobiecej Ligi Mistrzów, była arbitrem podczas Letniej Uniwersjady w 2009 roku oraz kobiecych mistrzostw Europy U-19 (prowadziła m.in. spotkanie finałowe), a także mistrzostw Świata U-17 i U-20. W tym roku prowadziła już z kolei spotkania eliminacji kobiecych mistrzostw Europy U-19. Od ponad dekady jest także sędzią ekstraklasy kobiet, a rozstrzygała również pojedynki m.in. w męskiej IV lidze i Młodej Ekstraklasie.