Sport.pl

Mirosław Klose chce zostać honorowym obywatelem Opola

- Nawiązaliśmy kontakt z agentem Miroslava Klose, który przedstawił mu pomysł nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Opola. Miro jest za - mówi działacz Mniejszości Niemieckiej Marcin Gambiec i zapowiada, że wkrótce zostanie złożony oficjalny wniosek w tej sprawie.
Przypomnijmy, że temat nadania tego tytułu pochodzącemu z Opola piłkarzowi reprezentacji Niemiec zaproponował kandydat na prezydenta miasta Arkadiusz Wiśniewski. Po burzy, jaka się rozpętała, z pomysłu się jednak wycofał i stwierdził, że nie będzie składał wniosku w tej sprawie. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ

Miro jest za

Temat podjęła jednak Mniejszość Niemiecka. Na początek jej działacze postanowili zapytać o zdanie samego Klosego za pośrednictwem jego agenta Alexandra Schutta. - Jeszcze przed finałem mistrzostw świata wysłaliśmy takie zapytanie, w odpowiedzi dostaliśmy informację, że piłkarz jest oczywiście za i chętnie przyjąłby taki tytuł - opowiada Gambiec.

W tej sytuacji Mniejszość przygotowuje się do złożenia odpowiedniego wniosku formalnego, choć nie ma wątpliwości, że to na pewno trochę potrwa. - Zanim to zrobimy, chcemy skontaktować się z samym Miroslavem Klose, porozmawiać z nim na ten temat, potrzebne są przecież choćby np. jego dane. Jeśli chodzi o jego zasługi dla Opola, to z tym nie będzie raczej kłopotów - stwierdza Gambiec i dodaje, że działacze MN do inicjatywy chcą wciągnąć także środowisko sportowe, dzięki czemu mógłby zostać zorganizowany np. turniej piłkarski imienia Klosego. - Odcinamy się od polityki, proszę nie traktować tego w ten sposób, chodzi tylko i wyłącznie o sport oraz promocję naszego miasta - podkreśla.

Niech internauci się wyszumią

Arkadiusz Wiśniewski, który jako pierwszy publicznie zaproponował tę inicjatywę, wycofał się z pomysłu po tym, gdy dyskusja w internecie zeszła na tematy narodowościowe. Działacze MN nie mają wątpliwości, że kontrowersji nie da się uniknąć. - Przypominam, że gdy pojawił się temat uhonorowania tym tytułem Lecha Wałęsy, także było wiele komentarzy, dyskusji, pytań, co on zrobił dla Opola czy głosów sprzeciwu. Teraz, niestety, będzie zapewne podobnie, to nie jest jednak powód, aby wycofywać się z pomysłu. Zwłaszcza że nie będzie on przecież pierwszym honorowym obywatelem Opola z zagranicy - zauważa działacz MN.

Między innymi z tego powodu Mniejszość nie chce składać wniosku w najbliższym czasie, ale planuje zrobić to dopiero pod koniec wakacji. - W tym czasie internauci się wyszumią, a kontrowersje nieco opadną - dodaje Gambiec. Zaznacza przy tym, że zdaje sobie sprawę, iż tytuł zostanie nadany piłkarzowi ewentualnie dopiero po wyborach, czyli zapewne w przyszłym roku.

Miro Klose Fussball Gott

Przypomnijmy, że Klose urodził się i przez kilka lat mieszkał w Opolu, jest synem jednego z najlepszych napastników w dziejach Odry Józefa Klose oraz piłkarki ręcznej Otmętu Krapkowice, wielokrotnej reprezentantki Polski Barbary Klose, z domu Jeż.

Jest obecnie najlepszym strzelcem w historii mistrzostw świata (16 goli) i jedynym z najlepszych futbolistów w dziejach tej dyscypliny sportu. Na mundialu zdobył cztery medale: złoty (2014), srebrny (2002) i dwa brązowe (2006, 2010), na wszystkich czterech turniejach strzelał bramki, czego dokonało przed nim tylko trzech piłkarzy. Był królem strzelców MŚ w 2006, dwa razy wybierano go do drużyny gwiazd (2002, 2006).

Zajmuje również drugie miejsce w klasyfikacji wszech czasów pod względem liczby meczów na mistrzostwach świata (24 spotkania, o jedno mniej niż lider tego zestawienia Lothar Matthaus). Prowadzi również w klasyfikacji najlepszych snajperów reprezentacji Niemiec w dziejach (71 goli).

Czy Klose powinien zostać honorowym obywatelem?
Więcej o: