Maraton kajakowy w centrum Opola. Pojawią się najlepsi

Już niebawem w centrum Opola na Odrze rozpocznie się niecodzienna impreza. W najbliższy weekend, po raz drugi z rzędu w tym samym miejscu, przeprowadzone zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Maratonie Kajakowym.
Dodatkowego smaczku rywalizacji doda fakt, iż zmagania te odbędą się dwa tygodnie przed mistrzostwami świata w Stanach Zjednoczonych. - To będzie idealny sprawdzian formy. Spodziewamy się zatem całej krajowej czołówki z kadrowiczami na czele - nie kryje Wacław Birecki, prezes Opolskiego Związku Kajakowego. A to oznacza, iż pojawią się reprezentanci Polski, medaliści mistrzostw kraju, Europy i świata, jak choćby Marcin Grzybowski.

- Zeszłoroczne zawody były tak udane, że wszyscy chcieli znowu do nas zawitać. Choćby przez kapitalną lokalizację, przecież nigdzie w Polsce nie ma takich warunków, by zawodnicy mogli ścigać się w centrum miasta, a kibice mogli ich obserwować z tak bliska - cieszy się Birecki.

Miejsce startu wszak wytyczono w okolicy mostu kolejowego, następnie uczestnicy płyną w kierunku miejsca, gdzie Kanał Ulgi łączy się z Odrą, a potem w stronę mostu Pamięci Sybiraków. Trasa zatem wiedzie wzdłuż tras spacerowych, takich jak Bulwar Karola Musioła i park Nadodrzański. Dystans, jaki będą musieli pokonać, uzależniony jest od kategorii wiekowej, płci i osady, w jakiej startują. Seniorów czeka 27 km, z kolei najmłodsi mają przed sobą 9 km.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę zawody rozpoczynają się o godz. 9 od zmagań seniorów i seniorek. Juniorzy i juniorki rozpoczynać będą swoje wyścigi o godz. 11.20, juniorzy młodsi i juniorki młodsze o 15, a o 16.40 młodzicy i młodziczki. Wyścig weteranów i weteranek zaplanowany jest na sobotę na godz. 17.30. Bardzo podobnie będzie dnia następnego, z tym że już bez udziału najstarszych uczestników.

Organizatorzy zapraszają przy tym każdego, kto tylko czuje się na siłach przepłynąć w kajaku maratoński dystans i ma odwagę sprawdzić się w elitarnym międzynarodowym towarzystwie. Na razie zapisanych jest 45 klubów, w tym trzy z Opola: OTK, Gwardia i AZS PO. - Lista wciąż jest otwarta. Zapowiedzieli się też m.in. zawodnicy z Czech i Niemiec.