Dwaj opolscy sztangiści wystartują w mistrzostwach świata

Polski Związek Podnoszenia Ciężarów ogłosił ostateczny skład kadry narodowej, która wystąpi w mistrzostwach świata w Ałmacie w Kazachstanie (4-16 listopada). W 13-osobowej reprezentacji Polski jest dwóch zawodników Budowlanych Opole.
W kategorii 105 kg wystąpi brązowy medalista MŚ z ubiegłego roku z Wrocławia Bartłomiej Bonk, a w najwyższej wadze +105 kg Daniel Dołęga. W kadrze jest jeszcze jeden opolski akcent, bowiem w zawodach wystartuje także wychowanek Budowlanych Krzysztof Szramiak (obecnie Śląsk Wrocław). Przypomnijmy, że wrócił on do sportu po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej dyskwalifikacją za stosowanie niedozwolonych substancji (początkowo był zdyskwalifikowany dożywotnio, później karę złagodzono).

Co ciekawe, w ostatnich dniach najgłośniej jest jednak nie o tych, którzy polecą na mistrzostwa, ale o tym, który tam nie poleci. Przypomnijmy, że ze składu wycofany został trzykrotny mistrz świata Marcin Dołęga, u którego stwierdzono podwyższony poziom niedozwolonego nonandrosteronu. PZPC postanowiło zawiesić go w prawach zawodnika do czasu pełnego wyjaśnienia sytuacji. Dołędze grozi dożywotnia dyskwalifikacja. Więcej na ten temat TUTAJ.

Mistrzostwa świata mają o tyle duże znaczenie, że są jednocześnie pierwszą kwalifikacją do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Poza wspomnianymi Bonkiem, Danielem Dołęgą i Szramiakiem w zawodach wystartuje jeszcze czterech innych Polskich sztangistów (plus jeden rezerwowy): Tomasz Zieliński, Adrian Zieliński, Łukasz Grela (wszyscy kategoria 94 kg, ten ostatni jest rezerwowym), Arkadiusz Michalski (105 kg) i Krzysztof Klicki (+105 kg). A także sześć Polek (plus dwie rezerwowe): Wioleta Jastrzębska (48 kg), Joanna Łochowska i Aleksandra Klejnowska-Krzywańska (obie 58 kg, ta druga rezerwowa) Katarzyna Ostapska (63 kg), Patrycja Piechowiak i Milena Kruczyńska (69 kg, ta druga rezerwowa), Sabina Bagińska i Magdalena Pasko (+75 kg).

Pierwsze starty reprezentantów Polski 9 listopada. Transmisje z zawodów będzie można oglądać na TVP Sport.