Biegacze w Opolu zburzyli fragment muru berlińskiego [ZDJĘCIA]

Symbolicznym staranowaniem makiety przypominającej fragment muru berlińskiego rozpoczął się Bieg Pamięci, którym uczczono 25. rocznicę upadku muru.
- Nie chcemy w pięknym pomieszczeniu trzymać kieliszka dobrego szampana i kierować do państwa wspaniałych przemówień. To wydarzenie miało nie tylko ogólnie duże znaczenie, ale również dla każdego z nas. Wyzwoliło w nas niesamowitą energię. W jego rocznicę chcemy wyzwolić ją jeszcze raz i wykorzystać we wspólnym biegu - mówiła Sabine Haake, konsul RFN. Dodawała przy tym, że gdyby nie wydarzenia sprzed 25 lat, jest wielce prawdopodobnym, że w teraz w Opolu nie byłoby siedziby Konsulatu.

Bieg Pamięci rozpoczął się od wspólnego staranowania makiety przedstawiającej fragment muru berlińskiego, następnie biegacze mieli do pokonania 4 km (trasa przebiegała wałami nadodrzańskimi) i wracali pod siedzibę konsulatu. Tam czekały na nich ciepłe napoje. W biegu wzięło udział około 30 osób, w tym m.in. członkowie Mniejszości Niemieckiej oraz studenci Politechniki Opolskiej.

- Zburzenie muru jest wymowną symboliką, ukazującą, że nie ma ograniczeń. Popularyzacja aktywności ruchowej przy takim wydarzeniu ma również swoją wymowę - zauważa Roman Kolek, wicemarszałek województwa, który wziął udział w biegu.