Bartłomiej Bonk najlepszy w turnieju z okazji 25-lecia Budowlanych Opole [ZDJĘCIA]

Z okazji jubileuszu jednego z najlepszych klubów podnoszenia ciężarów w naszym kraju kibice mogli zobaczyć nie tylko obecnych zawodników Budowlanych, ale również gwiazdy opolskiej - i nie tylko - sztangi sprzed lat.
Odznaczeniom nie było końca

Zanim na pomoście pojawili się główni aktorzy widowiska, czyli sztangiści startujący w turnieju jubileuszowym, odbyły się oficjalne obchody 25-lecia istnienia klubu. A jest co świętować, bo ciężarowcy z Opola tylko w ostatnim ćwierćwieczu, czyli jako reprezentanci Budowlanych, zdobyli prawie 50 medali największych międzynarodowych imprez. W tym są m.in. cztery krążki igrzysk olimpijskich, pięć mistrzostw świata i aż 19 mistrzostw Europy. A to przecież tylko dorobek ostatnich 25 lat, wcześniej zaś nasi ciężarowcy zdobywali również medale jako Odra Opole.

Dziś z okazji jubileuszu w hali przy ul. Dubois wielu z dawnych mistrzów znów pojawiło się na pomoście, tym razem już nie po to, by dźwigać, lecz odbierać klubowe nagrody i wyróżnienia. Kibice mogli zobaczyć m.in. dwukrotnego medalistę igrzysk olimpijskich Tadeusza Rutkowskiego, wicemistrza świata Tadeusza Golika, wicemistrzów olimpijskich Szymona Kołeckiego i Krzysztofa Siemiona, a także Sergiusza Wołczanieckiego, Piotra Krukowskiego, Magdalenę Ufnal czy Krzysztofa Szramiaka.

Zresztą wyróżnieni zostali nie tylko zawodnicy, ale także sponsorzy, działacze, pracownicy i przyjaciele klubu a także urzędnicy, czyli wszyscy ci, którzy w ostatnich 25-latach wspierali Budowlanych, a wcześniej Odrę Opole.

- Wszystko, co powiem, dotyczy także mnie bezpośrednio, bo przecież przez wiele lat tutaj dźwigałem. Trener Ryszard Szewczyk wciąż czeka na spełnienie największego marzenia, czyli zdobycie złotego medalu olimpijskiego. Życzę, aby w końcu się pan doczekał i to marzenie nareszcie udało się spełnić. A klubowi Budowlanych życzę co najmniej kolejnych 25 lat działalności i sukcesów - mówił były podopieczny trenera Szewczyka, a obecnie prezes Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów Szymon Kołecki.

Sam szkoleniowiec - jak zwykle zresztą - nie był zbyt chętny do publicznych wystąpień i przemawiania, a gdy proszono go o głos, szybko przekazał go prezesowi Budowlanych gen. Ryszardowi Gruszce. Nie ma jednak wątpliwości, że ten jubileusz i sukcesy to właśnie głównie jego zasługa. Wszak to nie tylko legenda opolskiej, ale i polskiej sztangi, założyciel sekcji podnoszenia ciężarów w Odrze, a później klubu Budowlani, twórca ośrodka sztangistów, trener i kierownik klubu, były wieloletni szkoleniowiec kadry narodowej, prawdziwy człowiek instytucja podnoszenia ciężarów w naszym kraju.

Zakończenie sezonu dla Bonka

Po części oficjalnej na pomoście pojawili się zawodnicy startujący w turnieju jubileuszowym. Zawody były swego rodzaju przeglądem kadr Budowlanych, bo kibice mogli zobaczyć w akcji zarówno seniorów, jak i młodzieżowców oraz juniorów reprezentujących barwy klubu (gościnnie wystąpił także Mateusz Szatkowski z Polwicy Wierzbno).

Najlepszy okazał się brązowy medalista igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata Bartłomiej Bonk, a obok niego na podium stanęli Daniel Dołęga i Kornel Czekiel. Kolejne pozycje zajęli Paweł Koszałka, Łukasz Krawczyk, Sebastian Hoim, wspomniany Szatkowski i Bartłomiej Bath, nagrody otrzymali także startujący poza konkursem Siergiej Haranin i najmłodszy Walentin Carp-Jarmoliński.

Warto dodać, że sztangiści po zawodach zrobili "zrzutkę" i udali się na wspólne zakupy, aby przyłączyć się do akcji "Szlachetna Paczka" i zrobić prezent potrzebującej rodzinie.