Dziewiąte miejsce Dariusza Rodewalda w Rajdzie Dakar 2015 [ZDJĘCIA]

Mechanik pokładowy ciężarówki holenderskiego zespołu Petronas Team de Rooy Iveco, pochodzący z Olesna Dariusz Rodewald, w klasyfikacji generalnej tegorocznego Dakaru zajął dziewiątą pozycję.
Pierwszy polski zwycięzca najbardziej prestiżowego rajdu na świecie, który triumfował w Dakarze w 2012 roku, a w kolejnych latach plasował się w ścisłej czołówce (w 2013 roku zajął czwarte miejsce, w 2014 drugie). Szanse na miejsce na podium w tegorocznym wyścigu stracił już na czwartym etapie, po tym jak w ciężarówce iveco złamał się dyferencjał tylnej osi, a naprawa trwała około pięć i pół godziny.

To spowodowało, że holendersko-polsko-belgijska załoga Gerard de Rooy/Dariusz Rodewald/Jurgen Damen zajęła dopiero 40. pozycję na tym odcinku i w klasyfikacji generalnej spadła z siódmej na 32. pozycję. Na kolejnych etapach było już znacznie lepiej, z dnia na dzień załoga odrabiała straty i pięła się coraz wyżej w klasyfikacji generalnej. W sumie ekipa de Rooya stanęła na podium na sześciu, z 13 odcinków rajdu, zajmując dwukrotnie drugie i czterokrotnie trzecie miejsca. Na ostatnim etapie z Rosario do Buenos Aires uplasowała się na siódmej pozycji, co dało jej awans na dziewiąte miejsce w generalce.

Jeszcze lepiej spisała się inna ciężarówka zespołu Petronas Team de Rooy Iveco, kierowana przez Hansa Staceya, która wygrała cztery etapy i w klasyfikacji generalnej uplasowała się na szóstej pozycji. Trzecia załoga teamu, prowadzona przez Pepa Villa, zajęła 13. miejsce.

Dariusz Rodewald (z lewej) na mecie Rajdu Dakar 2015 w Buenos Aires

Tegoroczny rajd zdominowały rosyjskie kamazy, które zajęły trzy pierwsze miejsca w klasyfikacji samochodów ciężarowych. Zwyciężyła załoga Airata Mardeeva, przed Eduardem Nikolaevem i Andreyem Karginovem. Polacy, jadący tatrą jamal, Robert Szustkowski i Jarosław Kazberuk (Lotto Team) uplasowali się na 19. lokacie.