II-ligowe kluby żużlowe domykają składy. Opole wciąż musi czekać

W czasie, kiedy w Opolu wypracowywany jest pomysł na to, na jakich zasadach ma funkcjonować w mieście czarny sport, zespoły pewne startów w najniższej klasie rozgrywkowej powoli zamykają kadry.
Na ten moment w II lidze żużlowej startować ma, oprócz opolskiej ekipy, sześć innych klubów, jednak w związku z wciąż niezamkniętą I ligą ostatecznie może być ich mniej.

Najpewniejszą chyba sytuację kadrową w tym momencie mają spadkowicze z ekstraligi: Włókniarz Częstochowa i Wybrzeże Gdańsk oraz z I ligi KMŻ Lublin. Zespół spod Jasnej Góry ma już w składzie sześciu seniorów i pięciu młodzieżowców. Ostatnio do zespołu dołączył Christian Hefenbrock, który w minionym sezonie startował, bez większych sukcesów, w opolskim Kolejarzu. Jedynym jak na razie krajowym seniorem jest Dawid Stachyra, a skład uzupełniają dwaj Duńczycy Nikolaj Busk Jakobsen i Claus Vissing, Oleg Biesczastnow z Rosji i Oliver Allen z Wielkiej Brytanii.

W zespole z Pomorza raczej pewna jest sytuacja, jeśli chodzi o juniorów. Jest ich w składzie również aż pięciu. Klub domyka także skład seniorski. Warunki kontraktów uzgodnione mają Rosjanin Renat Gafurow, znany ze startów w Opolu Czech Eduard Krcmar, Kamil Brzozowski oraz Marcel Szymko. Co ciekawe, nieoficjalnie mówi się również o miejscu w składzie dla doświadczonego szwedzkiego zawodnika Magnusa Zetterstroema, który przypomnijmy, ma na swoim koncie starty w serii Grand Prix.

Z lubelskim klubem z kolei kontrakty podpisali dwaj inni zawodnicy niegdyś związani z Opolem: Ronnie Jamroży i Ukrainiec Andriej Kobrin. Klub sięgnął również po Patryka Malitowskiego. Dla byłego żużlowca Sparty Wrocław będzie to pierwszy sezon w gronie seniorów. Skład uzupełnić mają dwaj zawodnicy rodem z Finlandii: Timo Lahti i Nike Lunna. Klub jak na razie ma także jednego juniora.

Na dłuższą współpracę z KSM-em Krosno zdecydowali się kolejni byli zawodnicy Kolejarza Opole: Marcin i Tomasz Rempałowie. Nową twarzą w zespole jest Tomasz Chrzanowski, niegdyś czołowy zawodnik w kraju i uczestnik Grand Prix. Klub podpisał także kontrakty z Niemcem Kevinem Woelbertem.

Na mocno międzynarodowy skład zdecydowali się również działacze Victorii Piła. Brytyjczycy Ben Barker i Daniel King oraz Duńczycy Rene Bach i Rasmus Jensen mają być siłą drużyny. Z kolei rawicki Kolejarz postawił między innymi na Czechów Zdenka Holuba i Michala Skurle. Drużyna liczy sobie obecnie ośmiu seniorów i dwóch młodzieżowców.

Do końca stycznia kluby mają czas na podpisywanie kontraktów z zawodnikami. Później pozostanie tylko opcja wypożyczania. - Możemy oprzeć się na zawodnikach wypożyczonych, jeśli nie zdążymy podpisać kontraktów. Jednak liczymy się z tym, że rynek może być już mocno przebrany - mówi Andrzej Hawryluk, pod którego wodzą ma działać sekcja żużlowa w Opolu. Mimo że jeszcze nie ma oficjalnej decyzji o licencji dla nowego klubu, jak i "przyklepanego" wsparcia finansowego od samorządów, działacze, z Piotrem Żyto na czele, prowadzą rozmowy z zawodnikami. Klub był zainteresowany m.in. wspomnianym Ronnim Jamrożym, jednak zawodnik wybrał ofertę z Lublina. Być może w Opolu pozostanie najlepszy zawodnik poprzedniego sezonu Mariusz Staszewski. Są również plany wypożyczenia Damiana Dróżdża, jeśli ten nie będzie mieścił się w składzie zespołu z Wrocławia. Pozostaje jeszcze nasz drugi junior Michał Kordas. Jego występy uzależnione są od stanu zdrowia. Przypomnijmy bowiem, że zawodnik zmagał się z kontuzją obojczyka. Działacze klubu nie chcą mówić o innych szczegółach. Pojawiają się jednak informacje o możliwych wzmocnieniach z Danii i Rosji. W Opolu miałby również pozostać Niemiec Steven Mauer.