Sport.pl

Rajd Festiwalowy powraca do korzeni

Po blisko 30 latach najbardziej znany wyścig samochodowy na Opolszczyźnie - Rajd Festiwalowy, znów będzie rozgrywany w pierwotnym terminie, czyli w trakcie Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. W dniach 13-14 czerwca rajdowcy już po raz 46. wyjadą na ulice Opola.
W przeszłości impreza przyciągała znane nazwiska gwiazd estrady, sportu i motorsportu, a startowali w niej m.in. Andrzej Dąbrowski, Krzysztof Hołowczyc czy Wanda Rutkiewicz. Mimo upływu lat rajd wciąż cieszy się wielką popularnością wśród kierowców amatorów. - Po ogromnym zainteresowaniu z lat poprzednich zdecydowaliśmy o zwiększeniu liczby załóg, jakie mogą startować w tym roku do stu ekip - mówi Bożena Kobyłkiewicz, dyrektor rajdu.

Co ciekawe, organizatorzy przygotowali również wiele innych atrakcji i niespodzianek, które będą ujawniać stopniowo aż do samego rajdu. - Mogę powiedzieć, że pojawią się gwiazdy estrady i sportu samochodowego, a cała impreza powróci do swojej pierwotnej formy, wraz z prologiem na kanale Ulgi - zdradza Kobyłkiewicz.

Rajd został zauważony również przez Muzeum Polskiej Piosenki i Archiwum Państwowe, które przygotowują okolicznościową gazetę poświęconą festiwalowi, a jednym z tematów będzie właśnie Rajd Festiwalowy. Z tej okazji Automobilklub Opolski zorganizował zbiórkę fotografii, gadżetów i pamiątek związanych z imprezą, która po raz pierwszy rozegrana została w 1970 roku.

- Od dwóch lat zbieramy historyczne zdjęcia i mamy już pokaźną kolekcję. Liczymy, że mieszkańcy Opola i sympatycy rajdów z całej Polski dołączą się do akcji i pomogą zebrać jeszcze większą kolekcję. Mamy pomysł stworzenia stałej ekspozycji w Muzeum Polskiej Piosenki, która będzie przedstawiać zmagania rajdowców - tłumaczy dyrektor.

Wszyscy, którzy chcą pomóc, proszeni są o przesyłanie materiałów: zdjęć, gadżetów, pamiątek czy na nagrań VHS, na skrzynkę mailową autoopol@onet.pl. Automobilklub zaprasza również do kontaktu telefonicznego pod numerem (77) 4745919.

Więcej o: