Takich zawodów jeszcze nie było. Do Opola przyjadą najsilniejsze kobiety w kraju

O ile zmagania sztangistów kibice w naszym mieście mieli okazję oglądać już wielokrotnie, w sobotę po raz pierwszy będą mogli zobaczyć na żywo rywalizację w podnoszeniu ciężarów kobiet. W hali kampusu Politechniki Opolskiej odbędą się zawody o Indywidualny Puchar Polski pań. Transmisja w TVP Sport.
Zawody nieprzypadkowo rozgrywane są właśnie u nas, wszak mamy najlepszy klub podnoszenia ciężarów w Polsce - Budowlanych Opole. Tym razem na pomoście pojawią się niemalże wszystkie najsilniejsze kobiety w kraju. Gospodarzem turnieju jest AZS Politechnika Opolska, a w organizacji akademików wspiera Grzegorz Kleszcz, były zawodnik Budowlanych, wieloletni reprezentant Polski, ubiegłoroczny organizator zawodów PP kobiet w Józefowie.

W Opolu odbędzie się druga edycja turnieju rozgrywanego w nowej formule. Przed rokiem we wspomnianym Józefowie triumfowała Marzena Karpińska. Tytułu nie obroni, bo w opolskich zawodach niestety nie wystartuje. To jedyna sztangistka z krajowej czołówki, która nie pojawi się w hali przy ul. Prószkowskiej. Kibice będą mogli zobaczyć za to wszystkie inne najsilniejsze dziewczyny w Polsce. Faworytkami zawodów są Joanna Łochowska, mistrzyni Polski w kategorii 58 kg, Wioleta Jastrzębska, młodzieżowa mistrzyni Europy do lat 23 w kategorii 48 kg, i Aleksandra Klejnowska-Krzywańska czterokrotna olimpijka i pierwsza polska mistrzyni świata. Ponadto wystąpią Katarzyna Lisewska, Patrycja Piechowiak, Katarzyna Kraska, Magdalena Pasko, Agata Rok, Sabina Bagińska, Katarzyna Ostapska, Jolanta Wiór i Maria Wrzosek.

Co ciekawe, zmagania będzie można śledzić na żywo nie tylko w hali PO, ale i w telewizji, bo bezpośrednią transmisję przeprowadzi TVP Sport (początek o godz. 12). Zresztą ze względu na relację telewizyjną, turniej rozgrywany jest tydzień wcześniej niż pierwotnie planowano (miał się odbyć 21 marca).

Warto dodać, że pula nagród wynosi 15 tys. zł, a pieniądze otrzyma sześć najlepszych zawodniczek w klasyfikacji Sinclaira (stosunek podniesionego ciężaru do masy ciała). Zawody otworzą sezon 2015 w polskim podnoszeniu ciężarów, a dla sztangistek to pierwszy sprawdzian przed mistrzostwami Europy w Tbilisi i mistrzostwami świata w Houston, które będą jednocześnie kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Wstęp na zawody jest bezpłatny. Początek zmagań w sobotę w hali przy ul. Prószkowskiej o godz. 11.30.