Gwardia szuka wzmocnień u podstaw [WIDEO]

Mini Handball Liga, klasy sportowe o profilu piłki ręcznej i jeszcze większa popularyzacja tej dyscypliny w Opolu i w regionie. To kolejny etap zacieśniania współpracy między władzami miasta a sekcją szczypiornistów Gwardii.
Na początek w hali przy ul. Kowalskiej już 22 marca wystartuje turniej, w którym wezmą udział uczniowie czwartych klas szkół podstawowych, sześciu opolskich: numer 1, 2, 9, 14, 21 i 24 oraz PSP 1 Kolonowskie i PSP Komprachcice. Kolejne eliminacje zaplanowano na 26 kwietnia i 17 maja, a wielki finał odbędzie się 14 czerwca. Gwardia przekaże sprzęt, czyli koszulki, spodenki, piłki, a do tego podobnie jak ratusz po ok. 10 tys. zł na koszty organizacyjne itp. - Impreza ma charakter familijny. Zapraszamy zatem wszystkich: rodziców, rodzeństwo, babcie, dziadków, całe rodziny. Nie obędzie się także bez udziału zawodników drużyny seniorskiej - tłumaczy prezes PE Gwardia Agnieszka Mazur.To wszystko to jednak "tylko" preludium do większego planu.

Od września 2015 roku Gwardia startuje bowiem z nową kompleksową strukturą szkolenia dzieci i młodzieży. Wówczas to ruszą klasy sportowe w opolskich PSP pod jej patronatem. - Chcemy to wszystko usystematyzować i oprzeć na ścisłej współpracy ze szkołami, a celem jest stworzenie pewnego rodzaju piramidy. Ma to wyglądać tak, że na dole będą klasy sportowe w podstawówkach, następnie najlepsi trafią do podobnych w gimnazjach, a stamtąd do liceum - zaznacza Marek Jagielski, koordynator MHL.Co ważne, treningi jednocześnie prowadzone będą w ramach grup młodzieżowych klubu. - Pragniemy wdrożyć ogólny program szkolenia młodzieży, tak by w przyszłości nie tylko więcej wychowanków grało u nas, ale by w ogóle więcej ludzi uprawiało ten sport. Nasza współpraca ze szkołami i wsparcie jest zatem konieczne. Pewnie trzeba będzie trochę poczekać na efekty, ale naprawdę warto - tłumaczy Michał Skórski, drugi trener zespołu seniorów, a w podobnym tonie, choć bardziej obrazowo, wypowiada się wiceprezydent miasta. - Kiedyś był program muzyczny "Od przedszkola do Opola", a teraz chcemy wdrożyć coś na zasadzie "od przedszkola do Gwardii". Składamy już oficjalne wnioski o uruchomienie klas sportowych i wyobrażamy sobie to tak, że w mieście będzie działać ich sieć i będą one szkolić dzieci w ścisłej współpracy z klubem - tłumaczy Janusz Kowalski. - Im więcej najmłodszych uda się przekonać i namówić, tym większe są szanse, że skorzysta na tym w przyszłości zespół ligowy. Taki model funkcjonuje choćby w tak ważnym ośrodku tego sportu w Płocku, bardzo dobrze się sprawdza, a jak czerpać, to z najlepszych wzorców - zaznacza.

A propos seniorów klubu, to oni już niebawem mogą świętować powrót do Superligi. Wystarczy, że wygrają dwa najbliższe mecze rozgrywane u siebie. Pierwszy już w środę, kiedy to awansem rozegrają spotkanie z ostatniej kolejki. Wówczas to do hali przy ul. Kowalskiej przyjedzie ostatni w stawce AZS Zielona Góra, a trzy dni potem zjawi się MKS Kalisz. Początek obu starć o godz. 18.