Sport.pl

12 mln zł z Ministerstwa Sportu na remont Okrąglaka? [WIDEO]

Kilka milionów złotych rekompensaty za wydatki na modernizację w tym roku i 11,7 mln zł dotacji na inwestycję w przyszłym roku. - Jest szansa na zdobycie takich pieniądze dla Okrąglaka - przekonywał dziś poseł SLD Tomasz Garbowski. I zapowiadał, że poparcia dla projektu będzie szukać m.in. w Sejmie.
- Byłem wczoraj w Ministerstwie Sportu i Turystyki i lobbowałem za tym, aby dofinansować remont naszej hali. Po rozmowach mam nadzieję, że Okrąglak już w maju zostanie wpisany na listę kluczowych inwestycji sportu w Polsce. Minister nie zadeklarował co prawda, że w tym roku znajdą się jakieś środki. Ale jeśli z ogłoszeń przetargowych będą oszczędności, to Opole może dostać kilka milionów złotych rekompensaty za poniesione wydatki. A w przyszłym roku - jeśli wspólnie będziemy za tym lobbować - jest szansa na 11,7 mln zł - mówił poseł na czwartkowym briefingu prasowym przed ratuszem.

Sejm, ministerstwo, budżet, Unia Europejska...?

Garbowski zapowiadał, że poparcia będzie szukał nie tylko w ministerstwie, ale i m.in. w Sejmie. - Mam nadzieję, że na następnym posiedzeniu, wszyscy posłowie popiszą się pod apelem, żeby dofinansować tę inwestycję z budżetu państwa - zapowiada. Kłopot w tym, że o dofinansowaniu modernizacji Okrąglaka mówiło się już kilka lat temu, jeszcze przed rozpoczęciem modernizacji hali, a konkretnych efektów jak nie było, tak nie ma.

Kilka lat temu władzom Opola udało się zdobyć dofinansowanie na budowę Wodnej Nuty, ale nie ma wątpliwości, że Okrąglak to co innego. 50-metrowych krytych pływalni jest w skali kraju ledwie kilkanaście, podobnych hal są dziesiątki, jeśli nie setki, a o wpisanie akurat Okrąglaka na listę inwestycji kluczowych, będzie trudno.

Pojawiły się zresztą także inne pomysły na dofinansowanie remontu. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zapowiadał niedawno, że stara się o wsparcie remontów Okrąglaka i Toropolu z Unii Europejskiej.

- Będziemy dążyli do tego, by choć część z tych pieniędzy zastąpić środkami europejskimi. Wystąpiliśmy do marszałka o przekazanie środków związanych ze sportem, wydatkami ministerialnymi, które trafiają na modernizację bazy sportowej. Zobaczymy, jaki będzie tego efekt - podkreślał.

...czy samo Opole?

Plany, planami, a konkretów nie ma i wciąż nie wiadomo, czy uda się zdobyć jakiekolwiek wsparcie. Tymczasem remont trwa, a koszt inwestycji wyceniony jest na ponad 30 mln zł. W ubiegłym roku miasto przeznaczyło na pierwszy etap 7 mln zł, ale prawie połowa (około 3 mln) została przesunięta na rok 2015. W tym roku prace pochłoną około 12 mln, pozostałe wydatki zaplanowane są na przyszły rok. Prace mają być zakończone w trzecim kwartale 2016 roku.

Poseł Tomasz Garbowski wraz z radnym Piotrem Mielcem przypominali dziś, że byli przeciwni modernizacji. - Mieliśmy koncepcję budowy nowej hali. Ale trudno skoro poprzednie władze tak zadecydowały, a obecne kontynuują remont, trzeba wspólnie postarać się, by zdobyć dofinansowanie spoza budżetu miasta - podkreślali podczas briefingu.

Co dalej z Okrąglakiem?

Obaj zastanawiali się także, jakie perspektywy stoją przed wyremontowaną halą? - Dobrze by było, aby na rok przed otwarciem prezydent przedstawił mieszkańcom czytelny biznesplan funkcjonowania obiektu. Kto, poza Gwardią, będzie tam grał, jaki jest pomysł na działalność i finansowanie - mówił Mielec.

Wspominając także o innych kwestiach: zmianach w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, wspomaganiu sportowych okrętów flagowych, czy finansowaniu szczypiornistów. - Czy będzie wsparcie ze spółek miejskich dla tego klubu? Co uczynią władze, abyśmy po awansie znów nie smucili się, że Gwardia nie utrzyma się w ekstraklasie - podsumowywał Garbowski.

Więcej o:
Komentarze (1)
12 mln zł z Ministerstwa Sportu na remont Okrąglaka? [WIDEO]
Zaloguj się
  • jkredman

    0

    czy Garbowski spotkał się z ministrem czy z woźnym [byłem wczoraj w ministerstwie], i kolejne pytanie czy Garbowski od swoich ideowych kolegów z zarządu ECO uzyska wsparcie tej firmy dla sportu opolskiego, a październiku Garbowski arrivederci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX