Sport.pl

Ciekawa rywalizacja młodych bramkarzy Odry. Kto będzie pierwszym?

Rzadko zdarza się, aby średnia wieku trzech golkiperów w drużynie seniorskiej wynosiła zaledwie nieco ponad 18 i pół roku. Taka sytuacja jest w III-ligowej Odrze Opole, a mimo stosunkowo niewielkiego doświadczenia naszych bramkarzy niebiesko-czerwoni mają jedną z najlepszych defensyw w lidze.
Po tym jak latem ubiegłego roku z klubem rozstali się obaj golkiperzy Damian Primel i Maciej Krakowiak, wydawało się, że Odra może mieć kłopot z obsadzeniem tej pozycji. Nowy trener Zbigniew Smółka postanowił postawić na młodość, i ta koncepcja się sprawdza.

Z MKS-u Oława, gdzie wcześniej pracował, szkoleniowiec - w przeszłości także doskonały bramkarz - sprowadził młodego, 21-letniego obecnie Filipa Wichmana, a do kadry pierwszej drużyny włączył też dwóch graczy zespołu juniorów: 18-letniego Tobiasza Weinzettela i rok młodszego Grzegorza Kleemanna. - Każdy z nich jest nieco lepszy w innych elementach bramkarskich i między innymi dzięki temu rywalizacja o miejsce w pierwszym składzie jest bardzo ciekawa - zauważa trener bramkarzy opolskiego klubu Adam Kania i pokrótce charakteryzuje swoich podopiecznych.

Młodzi zdolni

- Filip z racji wieku ma największe doświadczenie z tej trójki, już wcześniej regularnie grał w III lidze, jest świetny zwłaszcza w grze jeden na jednego, ma też nienaganną technikę. Bardzo dobry technicznie jest również Tobiasz, a jego największym atutem jest motoryka, bo w takich elementach jak szybkość, skoczność czy zwinność przewyższa kolegów, doskonale gra też nogami. To zawodnik z naprawdę ogromnym potencjałem, kłopot w tym, że mentalnie nie zawsze potrafi to przełożyć na występ w meczu. Pod tym względem Grzesiek jest jego zupełnym przeciwieństwem, jest pewny siebie, przebojowy, wręcz agresywny - komentuje trener Kania.

Jesienią pierwszym bramkarzem początkowo był Wichman, później zastąpił go Kleemann, a pod koniec rundy między słupkami znów regularnie pojawiał się ten pierwszy. Obaj mają bardzo podobny bilans meczów.

Wichman zagrał w dziesięciu spotkaniach ligowych i jednym pucharowym, stracił w nich 14 bramek, w tym cztery w meczu z Podbeskidziem II Bielsko-Biała. Trzy razy zachował czyste konto, trzykrotnie także stracił więcej niż jednego gola. Sześć pojedynków z jego udziałem zakończyło się zwycięstwami Odry, dwa remisami, a trzy porażkami.

Nieco lepszy dorobek ma Kleemann, który zagrał w sumie w jedenastu pojedynkach ligowych i jednym pucharowym, stracił 11 goli, a cztery razy zachował czyste konto. Bilans ma doskonały: dziewięć zwycięstw, dwa remisy i tylko jedna porażka.

Wykorzystał swoją szansę

Nasi golkiperzy bardzo intensywnie przepracowali okres zimowy. Kleemann w listopadzie był na testach w angielskim Ipswich Town, a w marcu został powołany do młodzieżowej reprezentacji Polski i zadebiutował w kadrze w spotkaniu przeciwko Rumunii, w którym zachował czyste konto, a biało-czerwoni wygrali 3:0.

Z tego powodu nie pojechał z Odrą na obóz sparingowy do Turcji. Tam trenowali obaj pozostali golkiperzy, zaś Weinzettel wcześniej (w grudniu) był także razem z trenerem Kanią na stażu w niemieckim Hannover 96.

Jak widać, treningi przyniosły efekt, bo wiosną jest jak na razie podstawowym graczem Odry. Wystąpił w obu dotychczasowych meczach III ligi, w debiucie zachował czyste konto, w drugim pojedynku puścił jednego gola, oba spotkania zakończyły się jednak wygranymi naszej drużyny.

- Tuż przed startem sezonu Filip zachorował, a forma Grześka nieco spadła, Tobiasz dostał więc swoją szansę i jak na razie świetnie ją wykorzystuje. Cała trójka jest już jednak w pełnej dyspozycji i prawdziwa rywalizacja dopiero się zaczyna - podsumowuje Kania.

Wszyscy zagrają

Wszystko wskazuje na to, że w kolejnym pojedynku ligowym z Rekordem Bielsko-Biała (sobota, stadion przy ul. Oleskiej, godz. 15) w bramce Odry ponownie pojawi się Weinzettel. Co ważne, nie oznacza to, że dwaj pozostali golkiperzy nie będą mieli okazji, aby zaprezentować swoje umiejętności. W takiej sytuacji Kleemann wystąpi bowiem w hitowym meczu Centralnej Ligi Juniorów z liderem grupy zachodniej Lechem Poznań (niedziela, stadion przy Oleskiej, godz. 12), zaś Wichman w spotkaniu rezerw Groszmalu Odry II, które w niedzielę zmierzą się w derbach z Rodłem Opole (niedziela, boisko Rodła przy ul. Szarotki, godz. 15.30).

Więcej o: