Sport.pl

Pierwszy etap remontu Toropolu zakończony. W niedzielę darmowa ślizgawka [WIDEO]

Modernizacja dachu lodowiska trwała blisko pięć miesięcy. Przez ten czas wymieniono też część maszynowni. Ale to nie koniec modernizacji obiektu. A już na 13 września zaplanowano oficjalne otwarcie sezonu na lodowisku.
Początkowo termin zakończenia pierwszego etapu prac planowany był na połowę sierpnia, ale w trakcie prac wyszło na jaw, że potrzebne jest dodatkowe wzmocnienie konstrukcji dachu. Koszt inwestycji w tym okresie to 4,5 mln zł, z czego jedna trzecia pochodziła ze środków zewnętrznych.

- Toropol domagał się remontu od lat. Byłem na kilku lodowiskach w Polsce i muszę przyznać, że teraz naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Przez to też coraz śmielej możemy myśleć o organizowaniu tutaj imprez międzynarodowych - nie krył radości Dariusz Sułek, prezes hokeistów Orlika.

W podobnym tonie wypowiadała się Anna Łukanowa-Jakubowska, trenerka sekcji short tracku AZS-u Politechniki Opolskiej. - Jestem niezmiernie szczęśliwa, że nasza dyscyplina będzie mogła się jeszcze bardziej rozwijać. Tym bardziej że opiekuje się kadrą narodową i dzięki temu jej przedstawicielki będą mogły trenować także i u nas - podkreślała

W dodatku ratusz postanowił w tym roku przeprowadzić kolejne prace i złożono nawet dwa wnioski dotyczące odpowiednich korekt w budżecie. Za 1,5 mln zł miasto chce wykonać termomodernizację Toropolu, malowanie wnętrza obiektu, remont szatni, korytarzy w holu budynku, wykonanie systemu nagłośnienia, osłon bandy lodowiska oraz zabezpieczenia band chroniących zawodników short-tracku, a dzięki tym pracom remont lodowiska będzie już kompletny.

Natomiast 150 tys. zł ma być przeznaczone na dokumentację techniczną remontu budynku hotelowo-administracyjnego Toropolu. Co ciekawe, też dzięki ociepleniu budynku zmniejszą się koszty jego utrzymania.

- Co ważne, jest szansa na uzyskanie 33 proc., czyli ponad pół miliona, dotacji na ten cel z Ministerstwa Sportu, ale by się o nią starać, najpierw trzeba mieć zapewnione oczywiście własne środki - podkreślał Przemysław Zych dyrektor MOSiR-u, dziękując przy okazji wszystkim ze środowiska sportowego którzy pomogli choćby w sprzątaniu po remoncie. - Kibicom, zawodnikom i ich rodzinom, a także szczególnie fanom piłkarzy Odry, którzy wykazali się inicjatywą i zaprezentowali postawę godną mieszkańców Opola - zastrzegał.

W związku z tym prezydent Arkadiusz Wiśniewski zaprosił na 13 września wszystkich na lodowisko. Tego dnia ślizgawka będzie darmowa.

- Mniej więcej rok temu pytałem władze Opola, dlaczego remontują rynek, inne miejsca, a nie dbają o Toropol. Teraz mogę przyznać, iż obietnica wyborcza została spełniona, a termin został dotrzymany. Pokazaliśmy też, że umiemy walczyć o pozyskiwanie środków zewnętrznych - zaznaczał Wiśniewski.

Więcej o: