Sport.pl

Ostatnie pożegnanie legendy opolskiej piłki ręcznej [ZDJĘCIA]

Dziś na cmentarzu w Opolu - Półwsi pochowano Edwarda Hylę, legendarnego trenera Gwardii Opole, który wychował m.in. Jerzego Klempela, zasłużonego mistrza sportu, odznaczonego Brązowym Medalem ?Za wybitne osiągnięcia sportowe?.
Popularny "Edek" zmarł we wtorek rano, w wieku 82 lat. Dziś w ostatniej drodze na cmentarz odprowadziło go kilkadziesiąt osób, rodzina, przyjaciele, znajomi, przedstawiciele środowiska piłki ręcznej i sportu opolskiego.

Hyla na zawsze pozostanie legendarną postacią naszego szczypiorniaka. To on pokazał opolanom, czym jest ta dyscyplina sportu na najwyższym poziomie, to za jego czasów Gwardia należała do ścisłej czołówki w Polsce, a w 1964 roku odniosła największy sukces w historii, zdobywając brązowy medal mistrzostw kraju. Pochodził z podopolskich Mechnic, jako zawodnik grał na skrzydle i na rozegraniu, zaczynał w LZS-ie Komprachcice, później grał w AZS-ie i Śląsku Wrocław, a także w reprezentacji Polski zarówno w "siódemkach", jak i "jedenastkach". Po zakończeniu kariery został trenerem, w latach 1963-1973 prowadził Gwardię Opole, wychował m.in. najwybitniejszego szczypiornistę w dziejach tej dyscypliny sportu w naszym kraju Jerzego Klempela, a także innego reprezentanta Polski Andrzeja Sokołowskiego. Później szkolił także zespoły żeńskie, był również nauczycielem akademickim w WSP w Opolu. Mieszkał w naszym mieście.

Więcej o: