Plaskota faworytem do medalu

LEKKOATLETYKA. W sobotę i niedzielę na stadionie lekkoatletycznym odbędą się wielobojowe mistrzostwa Polski seniorów i juniorów. To pierwsza tak prestiżowa impreza w naszym mieście i regionie. Wśród faworytów do medalu jest zawodnik gospodarzy Krzysztof Plaskota
- Co prawda na Opolszczyźnie odbywały się już zawody rangi mistrzowskiej, choćby MP na 10 000 metrów czy w biegach przełajowych, jednak tak dużej i prestiżowej imprezy stadionowej jak ta jeszcze u nas nie było - komentuje kierownik sekcji lekkoatletycznej AZS-u KU Politechniki Opolskiej Rafał Tataruch. To właśnie AZS jest głównym organizatorem zawodów, a w ich przeprowadzeniu pomagają także m.in. MOSiR, politechnika, urząd miasta i urząd marszałkowski.

W sumie na opolskim stadionie zaprezentuje się około 70 dziesięcioboistów i siedmioboistek, zarówno w kategorii seniorów, jak i juniorów.

Jako główną gwiazdę i atrakcję zawodów zapowiadano brązową medalistkę mistrzostw świata z ubiegłego roku z Berlina Kamilę Chudzik. - Niestety, otrzymaliśmy informację, że zawodniczka doznała kontuzji i w Opolu się nie pojawi - mówi Tataruch. Pod jej nieobecność wśród seniorek główną faworytką będzie Patrycja Marciniak (AZS AWFiS Gdańsk), brązowa medalistka MP sprzed roku oraz członkini drużyny, która wygrała ubiegłoroczne zawody Superligi Pucharu Europy w wielobojach.

W walce o medale powinny liczyć się także m.in. jej klubowa koleżanka Zuzanna Leszczyńska i Karolina Kędzia (AZS AWF Wrocław). Niestety, w gronie seniorek nie wystąpi żadna z zawodniczek z naszego regionu.

Opolskich akcentów nie zabraknie za to w innych kategoriach. Wśród seniorów jednym z głównych faworytów do zwycięstwa będzie reprezentant gospodarzy Krzysztof Plaskota. Dziesięcioboista AZS-u KU PO w ubiegłym roku zdobył srebro, teraz ma powalczyć przynajmniej o powtórzenie tego wyniku. - Ma wszystko, czego potrzeba: własny stadion i swoich kibiców. Bardzo liczymy, że stanie na podium. Dla nas jako organizatorów byłoby to świetnym ukoronowaniem zawodów - podkreśla trener Tataruch. W drodze do medalu Plaskota musi jednak pokonać kilku trudnych rywali, m.in. Marcina Dróżdża (Zawisza Bydgoszcz), Dawida Pyrę i Jacka Nabożnego (obaj AZS AWF Wrocław).

Jeszcze większe szanse na złoto ma inna opolanka Paulina Rześniowiecka - juniorka UKS-u MOS-u, tegoroczna halowa wicemistrzyni kraju w pięcioboju. Na liście startowej ma zdecydowanie najlepszy rekord życiowy i wynik w tym roku, nic więc dziwnego, że organizatorzy liczą na jej wygraną. Stawkę reprezentantów Opolszczyzny, którzy wystąpią w zawodach, uzupełniają trzej juniorzy UKS-u MOS-u: Radosław Bartkowiak, Michał Sadlak i Michał Kula.

Wielobojowe mistrzostwa Polski seniorów i juniorów

Stadion Lekkoatletyczny im. Opolskich Olimpijczyków, ul. Sosnkowskiego

Sobota, godz. 11 - rozpoczęcie rywalizacji seniorów i juniorów, 11.40 - rozpoczęcie rywalizacji seniorek i juniorek, 12 - uroczyste otwarcie, po nim kolejne konkurencje

Niedziela, godz. 10 - rozpoczęcie drugiego dnia zawodów, około godz. 17 - wręczenie medali i oficjalne zakończenie