Najlepszy skok w tym roku na świecie

Iwan Uchow w Opolu pokonuje 2,36 m

Iwan Uchow w Opolu pokonuje 2,36 m (Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta)

LEKKOATLETYKA. Iwan Uchow, światowa gwiazda skoku wzwyż, wystartował w V Opolskim Festiwalu Skoków. Skoczył tak wysoko, jak jeszcze nikt w tym roku na świecie nie skakał. On sam takiego wyniku nie osiągnął jeszcze nigdy
Poprzedni najlepszy światowy wynik 2010 roku - 2,34 m - także należał do Uchowa. Osiągnął go pod koniec lipca na mityngu Diamentowej Ligi w Monako. Ponieważ sezon lekkoatletyczny zmierza ku końcowi, wygląda na to, że sobotni skok Rosjanina pozostanie już najlepszym tegorocznym rezultatem. - Przyjeżdżając do Opola, nie spodziewałem się, że skoczę aż tak wysoko - mówił tuż po zawodach zaskoczony swoim wynikiem Uchow. - W całym sezonie nie czułem się tak dobrze jak dziś. Na opolskich zawodach panuje świetna atmosfera, super mi się skakało, jestem bardzo zadowolony - dodawał aktualny wicemistrz Europy, halowy mistrz świata i Europy oraz zwycięzca Diamentowej Ligi.

2,36 m to jego nowy rekord życiowy na otwartym stadionie, a także oczywiście nowy rekord obiektu imienia Opolskich Olimpijczyków (poprzedni 2,32 m). Wynik mógł być jeszcze bardziej wyśrubowany, niestety, 24-letni skoczek spalił wszystkie trzy próby na wysokości 2,41 m.

Na pytanie, czy przyjedzie do Opola w przyszłym roku na kolejny Festiwal Skoków, Rosjanin nie potrafił niestety odpowiedzieć. - Jako zwycięzca Diamentowej Ligi jestem zobowiązany do startów w pewnych zawodach, wszystko będzie więc zależeć od terminarza, jeśli będę miał akurat wolne, to niewykluczone - twierdził.

Co ciekawe, Uchow startem w Opolu zakończył tegoroczny sezon, teraz przed nim przerwa, choć, jak sam zaznacza, niezbyt długa. - Treningi planuję wznowić już za dwa tygodnie - powiedział.

Drugie miejsce w konkursie skoku wzwyż zajął reprezentant AZS-u KU Politechnika Opolska Konrad Owczarek, a trzecie ubiegłoroczny zwycięzca Robert Wolski (obaj skoczyli 2,26 m).

Poza mężczyznami wzwyż skakały także kobiety. Świetnie zaprezentowały się Czeszki: Iva Strakova, która z wynikiem 1,88 m zwyciężyła konkurs, oraz Oldriska Meresova, która skoczyła 1,82 m i zajęła trzecią pozycję. Na podium rozdzieliła je Kamila Stapaniuk (1,88 m). W ramach festiwalu rozegrano także konkursy rzutu dyskiem i trójskoku mężczyzn. Wśród dyskoboli triumfował Przemysław Czajkowski (61,99 m), przed ubiegłorocznym zwycięzcą Czechem Janem Marcelli (60,67) i Robertem Urbankiem (60,31), piątą lokatę zajął Michał Pietraszko z AZS-u KU PO (54,85), a siódmą Michał Nowakowski z Ekonomika Nysa (39,90). Z kolei wśród trójskoczków na podium stanęli Michał Lewandowski (15,86 m), Ukrainiec Dmytro Chornota (15,29) i Szymon Machaj (14,92).

Jak zwykle przy okazji festiwalu odbyły się także liczne imprezy towarzyszące, m.in. VIII Memoriał imienia Leszka Kuśmierczyka dla dzieci i młodzieży, drużynowy konkurs skoku wzwyż o Puchar Marszałka, konkurs Mały Olimpijczyk dla przedszkolaków, sztafeta ViP-ów z Wałkiem Opolskim czy pokazowy konkurs skoku o tyczce z udziałem podopiecznych Władysława Kozakiewicza.

Kolejny, VI Opolski Festiwal Skoków odbędzie się już za dziewięć miesięcy, bowiem postanowiono przenieść imprezę z września na czerwiec. Zawody już dziś zapowiadają się bardzo emocjonująco, bo organizatorzy planują zaprosić m.in. jedną z największych gwiazd światowego skoku wzwyż Chorwatkę Blankę Vlasić.