Bito rekordy stadionu lekkoatletycznego w Opolu

1,91 m to nowy rekord opolskiego stadionu lekkoatletycznego w skoku wzwyż kobiet. Właśnie tyle skoczyły wczoraj Karolina Błażej i Rosjanka Irina Gordiejewa. W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Rosjanin Aleksiej Dmitrik.
Zgodnie z zapowiedziami organizatorów VI Opolskiego Festiwalu Skoków najlepszy dotychczasowy skok kobiety w historii obiektu (1,90 m) został poprawiony. Co ciekawe, dokonały tego aż dwie zawodniczki, a ponieważ pierwsza 1,91 m pokonała Błażej, to ona została zapisana jako nowa rekordzistka. Polka została także zwyciężczynią konkursu, rekordową wysokość przeskoczyła bowiem w pierwszej próbie, podczas gdy Rosjanka dokonała tego dopiero przy trzecim podejściu. Typowana na główną faworytkę rywalizacji Gordiejewa skakała zresztą słabiej, niż można było się spodziewać, a w sumie w konkursie zaliczyła aż siedem zrzutek. W lepszym skakaniu przeszkodziły jej jednak kłopoty żołądkowe, a w tej sytuacji druga pozycja i tak była niezłym wynikiem.

Najszczęśliwszą osobą na stadionie była wczoraj Błażej. - Byłam bardzo dobrze przygotowana i liczyłam na pobicie życiówki, a tutaj udało się poprawić ją aż dwa razy. Świetnie się tu skacze - podkreślała tuż po zakończeniu konkursu 25-letnia zawodniczka AZS-u Kraków. - Wiedziałam, że dobre skoki pozwolą mi wystartować w Drużynowym Pucharze Europy w przyszły weekend, to było dla mnie niezwykle mobilizujące i jestem szczęśliwa, że się udało. Rodzice będą ze mnie dumni - dodawała Błażej. To już trzecie podium zawodniczki w opolskim festiwalu, wcześniej zajmowała bowiem dwukrotnie trzecie miejsce. Jedyna opolanka w tym gronie Paulina Rześniowiecka tym razem musiała zadowolić się ósmą pozycją, ale niejako na pocieszenie została wybrana na najsympatyczniejszą zawodniczkę imprezy.

Emocji nie brakowało także w konkursie męskim, który zwyciężył główny faworyt Rosjanin Aleksiej Dmitrik. Jako jedyny przeskoczył on poprzeczkę zawieszoną na wysokości 2,26 m, ale do ubiegłorocznego rekordu stadionu należącego do innego zawodnika z Rosji Iwana Uchowa zabrakło mu aż 10 cm. Na podium obok niego stanął niespodziewanie 20-letni Jarosław Rutkowski oraz mistrz Polski Wojciech Theiner. Słabo spisał się tym razem wicemistrz kraju Konrad Owczarek z AZS-u KU Politechniki Opolskiej, który zakończył konkurs już na wysokości 2,14 m i został sklasyfikowany na odległym dziewiątym miejscu. Został za to wybrany najsympatyczniejszym skoczkiem zawodów.

Poza konkursami głównymi organizatorzy jak zwykle zadbali także o inne atrakcje, a przy okazji odbyły się m.in. międzynarodowe drużynowe zawody skoków juniorów i juniorek, konkurs Mały Olimpijczyk z udziałem przedszkolaków i byłych gwiazd sportu oraz pokazowy trening skoku o tyczce, który poprowadził Władysław Kozakiewicz.Wyniki VI Opolskiego Festiwalu Skoków

Kobiety: 1. Karolina Błażej (AZS Kraków) 1,91 m, 2. Irina Gordiejewa (Rosja) 1,91, 3. Urszula Domel (AZS Wrocław) 1,88

Mężczyźni: 1. Aleksiej Dmitrik (Rosja) 2,26 m, 2. Jarosław Rutkowski (WLKS Siedlce) 2,23, 3. Wojciech Theiner (AZS Katowice) 2,23