Nie będzie II ligi w Opolu. Odra zagra na czwartym szczeblu

Komisja ds. Licencji PZPN przyznała dziś prawo gry w I lidze Widzewowi Łódź, a klasę niżej Okocimskiemu Brzesko i Kolejarzowi Stróże, co oznacza, że Odra Opole straciła już jakiekolwiek szanse na zachowanie II-ligowego bytu.
Przez ostatnie kilka dni głównym tematem rozmów opolskich kibiców futbolu była kwestia utrzymania niebiesko-czerwonych w II lidze przy zielonym stoliku. Bo choć Odra zajęła dopiero 12. pozycję w tabeli, czyli cztery miejsca pod "kreską", po rezygnacji z ubiegania się o licencję Warty Poznań oraz nieprzyznaniu jej Polonii Bytom i Gryfowi Wejherowo, przed opolskim klubem otworzyła się niespodziewana szansa na utrzymanie (dzięki temu w II lidze pozostał Raków Częstochowa, a Odra była następna w kolejce).

Warunkiem tego było jednak, że licencji nie otrzyma przynajmniej jeden z trzech klubów: Widzew Łódź, Okocimski Brzesko lub Kolejarz Stróże. Dziś okazało się, że wszystkie dostały odpowiednie zezwolenia (nałożono na nie jedynie nadzory infrastrukturalny i/lub finansowe), co oznacza, że Odra nie zagra w trzeciej klasie rozgrywkowej.

Co prawda Komisja Licencyjna równocześnie nie przyznała dziś licencji trzem zwycięzcom rozgrywek III ligi, którzy grają obecnie w dwustopniowych barażach o awans: Sokołowi Kleczew, Granatowi Skarżysko-Kamienna i Resovii Rzeszów, co daje jeszcze teoretyczną szansę na utrzymanie klubowi z Opola i Olimpii Elbląg (pierwszy zespół ze strefy spadkowej w grupie wschodniej II ligi). Trudno się spodziewać, że tak się stanie, bowiem kluby te mogą jeszcze ubiegać się o licencje z odwołania, a ponadto musiałyby zwyciężyć baraże. Szansa jest więc praktycznie żadna.

Tym samym wygląda na to, że jedynym II-ligowcem z Opolszczyzny w przyszłym sezonie będzie MKS Kluczbork, który zakończył rozgrywki na piątym miejscu w tabeli. Z tą klasą, poza Odrą, żegna się z kolei również Ruch Zdzieszowice, a także wspomniane Polonia Bytom i Gryf Wejherowo oraz Ostrovia Ostrów Wlkp., Calisia Kalisz, UKP Zielona Góra, Jarota Jarocin i KS Polkowice, który wycofał się po rundzie jesiennej.