Dwaj kolejni siatkarze podpisali umowy z Zaksą

Rozgrywający Paweł Zagumny i środkowy Jurij Gladyr w piątek zawarli nowe kontrakty z zespołem Zaksy Kędzierzyn-Koźle. W obu przypadkach umowy podpisano na rok z opcją ich przedłużenia na kolejny sezon. Zaksa ma już niemalże skompletowany skład na kolejny sezon.
37-letni Zagumny to jeden z najbardziej znanych i utytułowanych siatkarzy w naszym kraju. W Zaksie w ostatnich latach był podstawowym rozgrywającym, do Kędzierzyna-Koźla trafił w 2010 roku z greckiego Panathinaikosu Ateny. Wcześniej grał także m.in. we włoskim Edilbasso Pawa, a także w AZS-ie Olsztyn, Bosmanie Morze Szczecin i Czarnych Radom. W bogatym dorobku ma m.in. złote medale Ligi Światowej i mistrzostw Europy oraz srebrne mistrzostw świata i Pucharu Świata, jest także wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski (choć nigdy nie udało mu się wywalczyć złota), a na koncie ma również puchary w Polsce i w Grecji.

Zdobył także mnóstwo nagród indywidualnych największych imprez świata (najlepszy rozgrywający mistrzostw świata, Europy, igrzysk olimpijskich i Final Six Ligi Światowej), a wraz z biało-czerwonymi brał udział w czterech olimpiadach (w Atlancie 1996, Atenach 2004, Pekinie 2008 i Londynie 2012). Jest drugim siatkarzem w historii pod względem liczby spotkań w naszej reprezentacji narodowej (405 meczów, więcej ma jedynie Piotr Gruszka).

30-letni Ukrainiec (posiada także obywatelstwo polskie) Jurij Gladyr w Zaksie gra od 2009 roku, wcześniej występował w Politechnice Warszawskiej oraz w rodzimej lidze. Również nie brakuje mu sukcesów (trzy złote medale mistrzostw Ukrainy, dwa srebrne i brązowy krążek mistrzostw Polski, dwa Puchary Polski), niestety, jego największym kłopotem są problemy zdrowotne. Niemalże w każdym sezonie narzeka na kontuzje, a nie inaczej było także w końcówce minionych rozgrywek.

Przypomnijmy, że wcześniej umowy z naszym klubem podpisali Michał Ruciak i Dominik Witczak, a także libero Skry Bełchatów Paweł Zatorski i rozgrywający reprezentacji Holandii Nimir Abdel - Aziz. Ważne kontrakty z Zaksą mieli Grzegorz Bociek, Wojciech Ferens i Dick Kooy, a z Kędzierzynem-Koźlem pożegnali się Piotr Gacek, Grzegorz Pilarz, Dan Lewis i Dustin Schneider. Z pozostałych zawodników z kadry Zaksy z ubiegłego sezonu wciąż nowych kontraktów nie mają Marcin Możdżonek i Łukasz Wiśniewski.