Sport.pl

Zaksa wraca do gry w PlusLidze

Po blisko miesiącu przerwy do walki o punkty w PlusLidze powraca Zaksa Kędzierzyn-Koźle. Dziś nasi siatkarze podejmą Cuprum Lubin i zapowiadają się nie lada emocje, tym bardziej, że w hali Azoty stawi się aż dziewięciu graczy, którzy jeszcze w minionym tygodniu walczyli w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich 2016.
Dawno w trakcie sezonu najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce nie było takiej pauzy między meczami ligowymi. To, że była ona powodowana okresem świąteczno-noworocznym to jedno, ale drugie to fakt, iż w dniach 5-10 stycznia najlepsze reprezentacje Europy, poza Włochami, brały udział we wspomnianych eliminacjach, które odbywały się w Berlinie.

Spośród podopiecznych Ferdinando de Giorgiego o przepustkę na wyjazd do Brazylii walczyło sześciu. Żadnemu z nich ta sztuka się nie udała, choć pięciu z nich zachowało na to sporą szansę. Wszak w składzie naszej kadry znaleźli się Rafał Buszek, Dawid Konarski i Paweł Zatorski. W kadrze Francji byli natomiast Kevin Tillie i Benjamin Toniutti, z kolei dla Belgów grał Sam Deroo.

Podczas tych niezwykle wyczerpujących zmagań triumfowali Rosjanie i to oni już na pewno pojadą do Rio de Janeiro. Drugie miejsca zajęli trójkolorowi, a trzecie biało-czerwoni i teraz te ekipy czekają baraże interkontynentalne na przełomie maja i czerwca.

W środę 13 stycznia od godz. 18.30 w meczu o punkty elity już wszyscy kędzierzynianie zjednoczą się po jednej stronie siatki, a po drugiej wyjdą choćby Grzegorz Łomacz i Marcin Możdżonek, którzy jeszcze niedawno walczyli ramię w ramie z pozostałymi Polakami o awans do IO 2016. Do tego wspomoże ich niemiecki środkowy Marcus Bohme.

Emocji w starciu tym nie zabraknie również z tego względu, iż Cuprum cały czas walczy o prawo gry w ćwierćfinale Pucharu Polski. Aktualnie zespół ten zajmuje ostatnią, gwarantującą ten przywilej lokatę, ale po piętach depcze mu AZS Olsztyn. Według nowego regulaminu z PlusLigi awans do Final Eight uzyska bowiem sześć najlepszych ekip. Zaksa natomiast przewodzi w stawce i jest już pewna gry w turnieju zaplanowanym na dni 4-7 luty.

Więcej o: