Kiedy i gdzie grała kadra piłkarska na Opolszczyźnie? [ZOBACZ]

Tylko raz w historii Opolskiej piłki nożnej - prawie 30 lat temu - gościła u nas pierwsza reprezentacja narodowa seniorów. Mieliśmy za to kilka ciekawych spotkań drużyn młodzieżowych i kadry kobiet, a w tym roku czekają nas kolejne emocje. Już 16 kwietnia w Kędzierzynie-Koźlu, Polska U-18 zagra z rówieśnikami z Czech. Przypominamy wcześniejsze spotkania biało-czerwonych. Zobacz
Mecz Polska - Finlandia Mecz Polska - Finlandia www.historia-odry.opole.pl

Polska - Finlandia, czyli pierwszy i ostatni

Nieprzypadkowo nasz przegląd rozpoczynamy właśnie od tego spotkania. 17 kwietnia 1985 roku na stadionie przy ul. Oleskiej w Opolu zagościła bowiem - po raz pierwszy i wciąż niestety jedyny - pierwsza reprezentacja piłkarska.

Biało-czerwoni zmierzyli się w meczu towarzyskim z ekipą Finlandii i wygrali 2:1 (0:0) po golach Władysława Żmudy (71.) i Andrzeja Pałasza (81.). Jedyną bramkę dla rywali zdobył z kolei Kari Ukkonen (57.). Mecz obejrzało na żywo około 15 tys. kibiców.

Warto dodać, że Polskę prowadził wówczas, były trener Odry Opole Antoni Piechniczek, a w spotkaniu z Finlandią biało-czerwoni zagrali w składzie: Cebrat (Kazimierski), Pawlak, Żmuda, Wójcicki, Jałocha (Ostrowski), Wijas, Matysik (Tarasiewicz), Buncol, Urban (Pałasz), Dziekanowski, Smolarek.

Polska - Niemcy, czyli Opole przegrało z Zabrzem

Niewiele zabrakło, a na tym samym obiekcie, odbyłby się historyczny, drugi, mecz pierwszej reprezentacji Polski na Opolszczyźnie. W 1996 roku planowano bowiem, że towarzyski pojedynek z ekipą naszego zachodniego sąsiada odbędzie się właśnie u nas.

Niestety ostatecznie kandydatura Opola przegrała z Zabrzem, a spotkanie odbyło się na stadionie Górnika (na zdjęciu). Warto dodać, że Polacy przegrali 0:2.

Mecz Polska - Turcja Mecz Polska - Turcja www.historia-odry.opole.pl

Polska - Turcja, czyli debiut biało-czerwonych w Opolu

Nawet w czasach, gdy Opole było jednym z zaledwie kilku miast w kraju posiadających sztuczne oświetlenie tak się składało, że władze PZPN skutecznie nie przyznawały nam prawa organizacji meczów pierwszej reprezentacji.

Znacznie częściej gościły u nas młodzieżówki, a pierwszym takim spotkaniem był pojedynek towarzyski Polska - Turcja, który odbył się 7 września 1969 roku. O pojedynku wiadomo niestety niewiele, a w zasadzie tylko tyle, że biało-czerwoni wygrali.

Polska - Szwecja, czyli gwiazdy na Oleskiej

W październiku 1989 roku w ramach eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy zagościły w Opolu reprezentacje Polski i Szwecji. Na stadionie przy ul. Oleskiej młodzi biało-czerwoni zremisowali 1:1 (1:0). Gola dla Polski zdobył Roman Szewczyk (30.), wyrównał Hans Eklund (55.), a mecz obejrzało na żywo około 3 tys. kibiców. W spotkaniu były opolskie akcenty, bowiem na boisku pojawili się dwaj gracze Odry: Piotr Nawrot i Dariusz Wolny.

W składzie biało-czerwonych zagrali: Lech, Kłak, Jóźwiak, Nawrot, Gałuszka, Szulc, Leszczyński, Wolny, Szewczyk, Cyzio, Łukasik, Prabucki, Skrzypczak, Czerwiec, Trzeciak. Trenerem młodzieżówki był wówczas Andrzej Zientara.

W zespole Trzech Koron na boisku pojawiły się z kolei m.in. takie późniejsze gwiazdy futbolu jak: Joakim Karlsson, Pontus Kaemark, Mikael Nilsson (na zdjęciu), Kenneth Andersson, wspomniany Eklund i Thomas Brolin.

Eliminacje nie były niestety udane dla naszej reprezentacji, bowiem grupę wygrali Szwedzi, którzy wyprzedzili Anglików.

Polska - Węgry, czyli długie oczekiwanie, ale opłaciło się

Na kolejny mecz eliminacyjny opolscy kibice musieli czekać niemalże długie 14 lat. W marcu 2003 roku na tym samym stadionie rozegrano bowiem pojedynek młodzieżówek Polski i Węgier, które znów biły się o punkty eliminacji ME.

Spotkanie transmitowała na żywo TVP, a mecz był niezwykle ciekawy i zakończył się zwycięstwem biało-czerwonych 3:2 (2:1). Bramki w tamtym starciu zdobyli Bartosz Ślusarski, Michał Goliński i Łukasz Madej, a trenerem kadry był wówczas Edward Klejndinst.

Polska - Francja, czyli dziewczyny na boisku

Półtora roku później - 3 października 2004 roku - po raz kolejny w Opolu odbył się mecz eliminacji mistrzostw Europy, ale tym razem... kobiet. Na stadionie przy ul. Oleskiej Polki podejmowały ekipę Francji, a wynik spotkania miał duże znaczenie dla biało-czerwonych. O ile rywalki były już bowiem pewne awansu, biało-czerwone walczyły o uniknięcie baraży przed kolejnymi eliminacjami. Aby tak się stało musiały jednak wygrać.

Niestety, zaskoczenia nie było, a faworyzowane trójkolorowe zwyciężyły  mecz aż 5:1 (1:1). Co ciekawe Polski prowadziły nawet 1:0 po golu Patrycji Pożerskiej (11.), niestety pięć minut później był już remis, a pogrom naszej drużyny nastąpił pomiędzy 53. i 60. minutą kiedy rywalki zdobyły aż cztery bramki.

Mecz Polska - Niemcy (1:0) drużyn do lat 20 rozegrany w Brzegu w listopadzie 2011 roku Mecz Polska - Niemcy (1:0) drużyn do lat 20 rozegrany w Brzegu w listopadzie 2011 roku Fot. Michal Grocholski / Agencja Gazeta

Polska - Niemcy, czyli seniorom się nie udało, a młodzieżowcom tak

Na następny mecz reprezentacji na Opolszczyźnie kibicom futbolu znów przyszło czekać bardzo długo, bo aż siedem lat. 12 listopada 2011 roku na nowo wybudowanym stadionie Brzeskiego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego reprezentacja U-20 zmierzyła się z rówieśnikami z Niemiec. Mecz rozegrano w ramach Turnieju Czterech Narodów, a długie oczekiwanie na kolejną wizytę reprezentacji w naszym regionie opłaciło się, bowiem młodym Polakom powiodło się to, co nigdy nie udało się pierwszej reprezentacji, czyli wygrali z Niemcami (1:0). Bohaterem spotkania został Rafał Wolski, który w 62. minucie zdobył zwycięską bramkę.

Mecz transmitował TVP Sport, a na żywo obejrzało go 2 tys. kibiców. Nie zabrakło opolskiego akcentu, bowiem na boisku pojawił się pochodzący z Opola Leszek Nowosielski (na zdjęciu z prawej). Polska zagrała w składzie: Szumski - Modelski, Janicki, Kamiński, Słodowy - Nowosielski (46. Szczepaniak), Mroziński (59. Golla), Dąbrowski, Zejdler (46. Bartkowski) - Wolski (86. Czekaj), Żyro (93. Pawłowski). A trenerem kadry U-20 był Janusz Białek.

Polska kontra Słowenia U-18 Polska kontra Słowenia U-18 Fot. Michal Grocholski / Agencja Gazeta

Polska - Słowenia, czyli dwa mecze w cztery dni

Dwa ostatnie - jak na razie - pojedynki kadry narodowej w naszym regionie miały miejsce stosunkowo niedawno, bo w październiku 2012 roku. Tym razem Opole i Brzeg miały okazję ugościć reprezentacje U-18 Polski i Słowenii.

W pierwszym pojedynku - 2 października w stolicy województwa - po bramkach Dino Hotica (11., k) i Dariusza Formelli (37.) padł remis 1:1. Dwa dni później w rewanżu w Brzegu biało-czerwoni wygrali 2:1, a co ciekawe tym razem także zaczęło się podobnie jak w Opolu od prowadzenia rywali, po golu Domena Crnigoja (35.). W drugiej połowie do siatki Słowenii trafili jednak Formella (77.) i Vincent Rabiega (88.).

Polska zagrałą w składzie: Pogorzelec - Żebrowski, Łasicki, Zieleniecki (Miazga), Włodarczyk, Rabiega, Mroczkowski, Rudol, Cierpka, Formella, Kowalczyk (Dźwigała) oraz Kalisz, Żwir, Bonecki, Budek. Trener Marcin Dorna.

Więcej o: