Mijający rok sypnął medalami międzynarodowych imprez [ZOBACZ]

W dobiegającym właśnie końca roku, sportowcy z Opolszczyzny odnieśli kilka znaczących sukcesów na arenach międzynarodowych. Opolanie wywalczyli kilka medali mistrzostw świata i mistrzostw Europy, a 2013 pod tym względem można zaliczyć do bardzo udanych.
Agnieszka Jochymek w akcji Agnieszka Jochymek w akcji Fot. Jakub Orzechowski / Agencja

Agnieszka Jochymek

Szansę na medal jako ostatnia w tym roku miała pochodząca z Krapkowic, wychowanka miejscowego Otmętu, szczypiornistka Agnieszka Jochymek, która wraz z reprezentacją Polski właśnie zakończyła udział w mistrzostwach świata w Serbii.

Niestety po tym jak Polki dotarły do czołowej czwórki, w decydujących spotkaniach poniosły porażki z Serbią w półfinale i Dania w meczu o brąz i kończą zawody na najbardziej nielubianym przez sportowców czwartym miejscu.

Mimo to, to i tak największe osiągnięcie w kobiecej piłce ręcznej w historii tej dyscypliny sportu w naszym kraju. A nasza szczypiornistka miała w tym swój udział, bowiem wystąpiła we wszystkich pięciu meczach grupowych, a także w ćwierćfinale i w półfinale (nie zagrała jedynie w 1/8 finału i w finale). W całych mistrzostwach zdobyła w sumie 11 bramek.

Aida Bella i Marta Wójcik z brązowymi medalami tegorocznych mistrzostw Europy Aida Bella i Marta Wójcik z brązowymi medalami tegorocznych mistrzostw Europy fot. archiwum prywatne

Aida Bella i Marta Wójcik

Udany medalowo rok rozpoczęły inne nasze sportsmenki, łyżwiarki AZS-u KU Politechnika Opolska Aida Bella i Marta Wójcik, które w styczniu wraz z koleżankami ze sztafety, stanęły na najniższym stopniu podium mistrzostw Europy w short-tracku w Malmo.

To największy sukces w dziejach tej dyscypliny sportu na Opolszczyźnie i jeden z największych w Polsce. Dodatkowo to również jedna z największych niespodzianek całych ME.

Amelia Katerla i Magdalena Zagajska

Niedługo później medalową passę kontynuowały kolejne nasze sportsmenki, laskarki Dwójki Nysa: Amelia Katerla (na zdjęciu) i Magdalena Zagajska, które wraz z reprezentacją zwyciężyły w młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 21 w halowej odmianie hokeja na trawie w Pradze.

Nysanki, choć były nominalnymi zmienniczkami, jak się okazało przesądziły o triumfie biało-czerwonych, bowiem zdobyły dwa decydujące gole w półfinale (3:2) oraz trzy z czterech bramek w wielkim finale (4:0)!

Damian Kuczyński Damian Kuczyński Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta

Damian Kuczyński

Brązowy medal mistrzostw Europy sztangisty Budowlanych Opole był chyba najbardziej niespodziewanym i najdłużej wyczekiwanym osiągnięciem w sporcie opolskim w tym roku, bowiem Damian Kuczyński zdobył go... pół roku po zawodach.

W kwietniu na pomoście w Tiranie opolanin zajął szóste miejsce, ale w listopadzie okazało się, że srebrny i brązowy medalista oraz czwarty zawodnik ME zostali przyłapani na dopingu, a tym samym Kuczyński awansował o trzy miejsca i wskoczył na podium.

Aleksandra Bukowa w akcji Aleksandra Bukowa w akcji archiwum prywatne

Aleksandra Bukowa

Zawodniczka Opolskiego Klubu Karate Kyokushin niemalże tradycyjnie już, jak co roku, znów sięgnęła po medal dużej międzynarodowej imprezy mistrzowskiej. Tym razem, w czerwcu 2013, została wicemistrzynią Europy w kata w szwajcarskiej Lucernie.

Piękna opolanka po rundzie eliminacyjnej zajmowała drugą lokatę, którą konsekwentnie utrzymała w drugiej rundzie oraz w rozgrywce finałowej, ustępując tylko zawodniczce z Danii Christinie Petersen.

Natalia Bajor Natalia Bajor Fot. archiwum prywatne

Natalia Bajor

W lipcu w Schwechat pod Wiedniem w ślady Bukowej poszła młoda tenisistka stołowa z Brzegu Natalia Bajor, która zdobyła aż dwa brązowe medale ME kadetów.

Nasza pingpongistka stanęła na najniższym podium w mikście (wspólnie z Patrykiem Zatówką) oraz w deblu (z Portugalką Ritą Fins). Ponadto Natalia wywalczyła dodatkowo siódme miejsce w grze drużynowej i uplasowała się na miejscach 5.-8. w grze pojedynczej.

Tomasz Szczepaniak w Bratysławie okazał się bezkonkurencyjny Tomasz Szczepaniak w Bratysławie okazał się bezkonkurencyjny Fot. Facebook

Tomasz Szczepaniak

We wrześniu wicemistrzem Europy w kategorii juniorów w Sarajewie został z kolei dżudoka KJ AZS Opole Tomasz Szczepaniak. Wychowanek Edwarda Faciejewa zaprezentował się wyśmienicie, w eliminacjach odniósł trzy zwycięstwa z rzędu przed czasem, a w półfinale, również przez ippon,  pokonał Greka Alexiosa Ntanatsidisa.

Pogromcę znalazł dopiero w wielki finale. 20-latek z Opola po raz trzeci startował w MEJ: w 2011 roku odpadł w eliminacjach, a w 2012 zajął piąte miejsce.

Bartłomiej Bonk na podium mistrzostw świata we Wrocławiu Bartłomiej Bonk na podium mistrzostw świata we Wrocławiu Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta

Bartłolmiej Bonk

Pod koniec października podczas mistrzostw świata we Wrocławiu bez wątpienia największy sukces w opolskim sporcie w 2013 roku odniósł z kolei ciężarowiec Budowlanych Opole Bartłomiej Bonk, który stanął na najniższym stopniu podium.

Jeszcze kilka miesięcy wcześniej nie było pewne nie tylko czy wystartuje w MŚ, ale nawet czy w ogóle będzie dźwigał. Jego kariera sportowa stanęła pod znakiem zapytania po rodzinnym dramacie, kiedy lekarze ze szpitala ginekologicznego - wbrew wskazaniom lekarza prowadzącego - odmówili jego żonie przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Barbara Bonk urodziła bliźniaczki siłami natury: Maja urodziła się zdrowa, Julia przyszła na świat z mocnym niedotlenieniem mózgu.

Mimo to wrócił na pomost i znów, podobnie jak rok wcześniej na igrzyskach olimpijskich w Londynie, stanął na podium.

Bartek Mróz (w środku) to nadzieja polskiego badmintona Bartek Mróz (w środku) to nadzieja polskiego badmintona MMKS Kędzierzyn-Koźle

Bartłomiej Mróz

Jako ostatni w tym roku medal, a w zasadzie medale MŚ zdobył z kolei reprezentant MMKS-u Kędzierzyn-Koźle Bartłomiej Mróz, który został podwójnym wicemistrzem globu w parabadmintonie.

Zanim wystąpił w zawodach w Dortmundzie musiał stoczyć, - kto wie, czy nie jeszcze trudniejszy - bój o zdobycie środków, żeby w ogóle tam pojechać. Na szczęście z pomocą Fundacji Polskiego Związku Badmintona, Ministerstwa Sportu, trenera, rodziny, znajomych, klubu oraz wspierających go sportowców, m.in. chodziarza Roberta Korzeniowskiego i szczypiornisty Artura Siódmiaka (na zdjęciu) udało się zebrać pieniądze.

W MŚ 19-latek udowodnił, że było warto i zdobył dwa srebrne medale: w singlu i w deblu (wraz z Ilkerem Tuzcu z Turcji).