Najciekawsze imprezy sportowe 2014. Co czeka kibiców w tym roku?

Fani sportu w Opolu poza "normalnymi" meczami ligowymi piłkarzy nożnych i ręcznych, siatkarzy i siatkarek, czy żużlowców, w tym roku będą mieli okazję zobaczyć również kilka innych, zapowiadających się bardzo ciekawie, imprez. Wybraliśmy te naszym zdaniem najciekawsze.

Jubileuszowa Gala Żużlowa

Początek roku zarezerwowany jest - już tradycyjnie - na charytatywną Galę Żużla na Lodzie, która odbędzie się 25 stycznia na Toropolu. To już dziesiąta edycja, a z okazji jubileuszu organizatorzy postarali się o szczególną oprawę. Gośćmi specjalnymi będą uczestnicy Rajdu Dakar, który już 5 stycznia rozpocznie się w Argentynie, a dakarowcy, wśród nich m.in. Adam Małysz (na zdjęciu), Krzysztof Hołowczyc, Rafał Sonik i Jakub Przygoński - przeniosą się niemalże wprost z pustyni na lód.

Główną częścią imprezy będą jak zawsze zawody żużlowe, które zostaną rozegrane w zupełnie nowej formuje turnieju par, a do Opola przyjechać ma kadra żużlowców, która w tym dniu zaczyna swoje zgrupowanie. Jak zwykle na lodzie będzie można zobaczyć w akcji także m.in. crossowców, endurowców, quadowców, kartingowców i kierowców rajdowych.

Dobrą wiadomością dla kibiców jest fakt, że bilety na galę kosztować będą podobnie jak dotychczas 30 zł.

Przyjadą gwiazdy pływania...

Nie zabraknie także ciekawych imprez na otwartej ledwie miesiąc temu 50-metrowej pływalni Wodna Nuta. W marcu przy ul. Prószkowskiej odbędą się mistrzostwa Polski juniorów 17-18 letnich, z kolei na maj zaplanowane są zawody Grand Prix - Pucharu Polski, na których z pewnością pojawią się czołowi pływacy z naszego kraju.

Być może to nie koniec, a w Wodnej Nucie zorganizowana zostanie również impreza międzynarodowa wysokiej rangi, bo nasz basen z pewnością na to zasługuje. To przecież jedna z najnowocześniejszych 50-metrowych pływalni w Polsce.

Iwan Uchow Iwan Uchow Fot. Michal Grocholski / Agencja Gazeta

... i lekkoatletyki

Opolski Festiwal Skoków to impreza, która zdobywa sobie coraz większe uznanie w świecie lekkoatletycznym nie tylko w kraju, ale i za granicą. Dość przypomnieć, iż w ubiegłym roku na stadionie przy ul. Sosnkowskiego padł nie pobity od 29 lat rekord Polski kobiet w skoku wzwyż, a rok wcześniej Rosjanin Ivan Ukhov skoczył u nas aż 2,37 m (na zdjęciu), co zostało uznane za najbardziej wartościowy wynik sportowy uzyskany w całym 2012 roku w Polsce (kilka miesięcy później Ukhov skacząc tylko 1 cm wyżej zdobył złoty medal igrzysk olimpijskich w Londynie).

Jakby tego było mało impreza dwa razy z rzędu została uznawana za Mityng Roku w rankingu Polskiego Związku Lekkiej Atletyki w kategorii mityngów o zawężonym programie. Trwają przygotowania do kolejnej, już dziewiątej edycji OFS, aczkolwiek dokładna data nie jest jeszcze znana.

Maratończycy na ulicach

Ustalona jest już z kolei data innej ciekawej imprezy lekkoatletycznej, czyli Maratonu Opolskiego, a maratończycy - już po raz czwarty - opanują ulice naszego miasta 11 maja. Impreza, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród biegaczy, ale i kibiców, odbędzie się na tej samej trasie co dotychczas. W ramach maratonu, tak jak przed rokiem, odbędą się w sumie cztery biegi: czwarty maraton, piąty półmaraton, trzecia Sztafeta Firm i drugi Bieg Festiwalowy.

Wielkie firmy przy ul. Oleskiej

Choć piłkarze Odry Opole grają na zaledwie trzecim poziomie rozgrywkowym, to wielkich firm na stadionie przy ul. Oleskiej w tym roku nie zabraknie. Ciekawie zapowiada się przede wszystkim pojedynek z Polonią Bytom, który odbędzie się 19 kwietnia.

Mecz będzie szczególny zwłaszcza dla kibiców, którzy od lat żyją w przyjaźni, a starcia opolsko-bytomskie są dla nich prawdziwym świętem. Do tego Polonia to przecież dwukrotny mistrz Polski (1954 i 1962) i czterokrotny srebrny medalista. Jakby tego było mało zespół ten jeszcze w sezonie 20010/11 występował w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Nie lada gratką powinno być także starcie na zakończenie sezonu (7 lub 8 czerwca), kiedy to na naszym stadionie pojawi się jeden z głównych rywali, nie tylko pod względem sportowym, Zagłębie Sosnowiec.

A już na rozpoczęcie rundy wiosennej (8 marca) przy Oleskiej zawita z kolei jeden z głównych faworytów do awansu Bytovia Bytów, trenowana przez byłego selekcjonera reprezentacji Polski Pawła Janasa.

Emocje przy ul. Wschodniej

Ciekawych imprez nie może jak zwykle zabraknąć także na stadionie żużlowym, a w tym roku kibiców czarnego sportu czeka m.in. półfinał Indywidualnych Mistrzostw Polski seniorów (24 lipca). Przypomnijmy, że Kolejarz organizował już tą imprezę trzy lata temu, w Opolu pojawił się wówczas Tomasz Gollob, a na trybunach zasiadły tłumy kibiców.

Ponadto przy Wschodniej odbędzie się także m.in. półfinał eliminacji krajowych Indywidualnych Mistrzostw Świata juniorów (29 marca), eliminacje Mistrzostw Polski Par Klubowych (29 maja), a także kilka mniejszych imprez jak choćby tradycyjny turniej Mistrz Świata Jerzy Szczakiel zaprasza na Opolszczyznę (1 maja), czy - co jest nowością - indywidualny turniej "Opolskie Diamenty" (6 kwietnia). Nie można oczywiście zapomnieć także o meczach Kolejarza w II lidze.

To nie koniec

Czeka nas także kilka ciekawych imprez w innych dyscyplinach sportu. Warto wspomnieć choćby o dżudo (Puchar Polski juniorów i juniorek, międzynarodowy Opolski Festiwal Dżudo), łyżwiarstwie figurowym (dwie imprezy ogólnopolskie w styczniu i w marcu), hokeju na lodzie (jubileuszowy X memoriał Zdzisława Trojanowskiego i Jerzego Pawłowskiego 11-13 kwietnia, a wcześniej mecze fazy play-off Orlika), sportach akademickich (m.in. półfinał Akademickich Mistrzostw Polski w piłce nożnej oraz dwa finały AMP w piłce ręcznej i koszykówce), sportach motorowych (Rajd Festiwalowy), piłce nożnej, kajakarstwie, taekwondo, czy karate.