Szykuje się wielkie lodowe show. W sobotę jubileuszowa Gala Żużla na Lodzie [WIDEO]

Raz do roku opolskie lodowisko zapełnia się do ostatniego miejsca, a kibice mają okazję obejrzeć imprezę naprawdę wyjątkową. W sobotę na Toropolu już po raz dziesiąty zaryczą żużlowe silniki, a wszystko po to, aby - jak zwykle - wspomóc chore dzieci. Zobacz co przygotowali organizatorzy.

Dakarowcy

Jako, że to jubileusz tegoroczna gala będzie wyjątkowa. Wśród zaproszonych są bowiem m.in. polscy uczestnicy zakończonego właśnie Rajdu Dakar 2014. Ze względu na nich impreza została przełożona o tydzień (pierwotnie miała się dobyć w miniona sobotę), a na Toropolu mają pojawić się m.in. Adam Małysz (na zdjęciu), Krzysztof Hołowczyc, czy Rafał Sonik, czyli drugi quadowiec tego najbardziej prestiżowego rajdu terenowego świata i kapitan Poland National Team.

Pierwszy taki turniej w Polsce

Głównym punktem imprezy będzie jak zawsze turniej żużlowym. W tym roku rozgrywany jednak w zupełnie nowej formule - turnieju par, a żużlowcy ścigać się będą o puchar Marszałka Województwa Opolskiego i nagrody Prezydenta Miasta Opola.

Warto dodać, że to pierwsze zawody żużla na lodzie w naszym kraju rozgrywane w takiej konwencji, obsada zapowiada naprawdę ciekawą rywalizacje, a kibice będą mieli okazję zobaczyć także m.in. dobrze znanych w Opolu żużlowców, a nawet czeską zawodniczkę.

W sumie wystartuje sześć duetów: Turckport (Piotr Świderski, Wojciech Lisiecki), Hawi (Sebastian Ułamek, Tomasz Bajerski), Bisek Asfalt (Mateusz Kowalczyk, Szymon Kiełbasa), Atlantis Deweloper (Artur Czaja, Maksym Drabik), mBank (Marcin Sekula, Michaela Krupcikova), K&K Hydrobud (Roni Weiss, Steven Mauer).

Rozegranych zostanie 15 biegów, a w czasie trwania turnieju czterokrotnie (co trzy serie), na lód wyjeżdżać będą żużlowcy Chóraganu Zielona Góra (Paweł Łukaszewski, Leszek Nowicki, Marek Zawalnik i Rafał Prokopiuk), którzy dali się już poznać opolskiej publiczności brawurowym występem.

Zobacz skrót ubiegłorocznej gali:

Kobieta na żużlu

Na tafli lodowej po raz pierwszy zaprezentuje się także zawodniczka jeżdżąca na żużlu Michaela Krupickova. Jak przystało na "żużlówę" to twarda dziewczyna, która nie boi się upadków, o czym przekonać można się choćby oglądając ten film.

Nie tylko speedway

Jak zwykle zanim lodowisko opanują żużlowcy publiczności zaprezentują się także endurowcy i quadowcy, a w tym roku rozegrane zostaną dwa miniturnieje z ich udziałem.

Najpierw specjaliści od rajdów terenowych enduro będą rywalizować w formule cross-spedwaya, a na lodzie będzie można zobaczyć medalistów mistrzostw Polski, zdobywcy Pucharu Polski i uczestników imprez międzynarodowych najwyższej rangi: Bartłomieja Bembenika (SKM Krzeniów), Błażeja Gazdę (CKM Cieszyn), Damiana Magierowskiego (CKM Cieszyn), Zbigniewa Lecha (Jarper X Racing Team Stachowo), Sebastiana Banasia (Panda Strzelce Opolskie), Marcina Małka (Hawi Racing Team Opole), Jakuba Kucharskiego (Hawi Racing Team Opole) i Andrzeja Gruntowskiego (Hawi Racing Team Opole).

Później quadowcy będą promować nową dyscyplinę motorową - quad speedway, a kibice zobaczą m.in. doskonale znanych ojca i syna Romana i Łukasza Eliaszów (Częstochowa, Quad Speedway Poland), wielokrotnych mistrzów Polski w enduro i cross-country. Poza nimi w tym miniturnieju wystąpią również: Dawid Hoffman (Częstochowa, Quad Speedway Poland), Włodzimierz Lisiecki (Częstochowa, Quad Speedway Poland), Dariusz Witkiewicz (Leszno, Quad Speedway Poland), Mateusz Wyrwał (Leszno, Quad Speedway Poland), Denis Jasiński (Chróścice, Black Rangers), Łukasz Hawryluk (Opole, Hawi Racing Team).

Próbkę ich umiejętności można zobaczyć poniżej.

Efektowne "bączki" na lodzie i nie tylko

W pierwszej części imprezy odbędzie się także pokaz sportu kartingowego z udziałem dwukrotnego mistrza Polski młodzików Alana Lalaka, zdobywcy Pucharu Easykarta oraz uczestnika europejskich i światowych finałów easykarta. Obok niego na tafli pojawią się również młodzi kierowcy zespołu Junior1: Kamil Grabowski, Hubert Laskowski, Tymoteusz Kucharczyk.

Poruszenie na trybunach powinien wywołać także pokazowy przejazd samochodem ford sierra cosworth zawodnika Automobilklubu Opolskiego Marcina Kozłowskiego mistrza Polski w samochodowych wyścigach górskich w klasie HS/J2. Z kolei kultowym subaru impreza kręcić będzie Marcin Niewitecki.

W poprzednich edycjach swoimi umiejętnościami popisywał się Paweł Dytko i trzeba przyznać, że było na co popatrzeć. Teraz zapewne będzie podobnie.

Wszystko dla dzieciaków

Co warte podkreślania opolska gala tym różni się od innych podobnych imprez w naszym kraju, że ma charakter charytatywny, a jak co roku dochód z imprezy zostanie przekazany na pomoc chorym dzieciom.

Tym razem sportowcy zbierać będą na rzecz: rocznej Julii Bonk z Opola, która urodziła się z poważnym niedotlenieniem mózgu i obecnie przechodzi kosztowną rehabilitację z innowacyjną terapią komórkami macierzystymi oraz sześcioletnich Zuzi Machety z Gogolina, cierpiącej na niezwykle rzadką chorobę skóry i Mikołaja Kowalów z Opola, który urodził się z poważną wadą rozwoju mózgu. A także Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie oraz Fundacja Domowe Hospicjum dla Dzieci.

Warto przypomnieć, że w dziewięciu dotychczasowych edycjach imprezy udało się wesprzeć 15 chorych dzieci oraz żużlowca Rafała Wilka, który doznał ciężkiej kontuzji na torze. Na zdjęciu uczestnicy i bohaterowie gali z 2009 roku.

Bilety już w sprzedaży

Początek sobotniej imprezy na Toropolu o godz. 18, bilety w cenie 30 zł można kupować już w przedsprzedaży. Warto nabyć je wcześniej, by uniknąć kolejek przed kasami, bo gala zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem kibiców nie tylko z Opola i Opolszczyzny, ale - co widać na zdjęciu - także spoza naszego regionu.

Przedsprzedaż prowadzą następujące punkty: lodowisko Toropol (ul. Barlickiego), Pub "Pod Amfiteatrem" (ul. Barlickiego), Ludova Bar (Mały Rynek), sklep Tabaco (ul. Katowicka), sklep Domex (ul. Armii Krajowej), sklep MpartsMotocykle (ul. Sobieskiego), stacja paliw BP-Oktan (ul. Armii Ludowej).