Zobacz jak wyglądał i jak będzie wyglądać w przyszłości Okrąglak

Najprawdopodobniej 15 kwietnia zostanie ogłoszony przetarg na generalną modernizację opolskiej hali widowiskowo-sportowej Okrąglak. Inwestycja ma kosztować około 30 mln zł i będzie pierwszym tak poważnym remontem obiektu od jego powstania, czyli od 1968 roku. Z tej okazji przypominamy ponad 40-letnią historię Okrąglaka oraz mało znany fakt, że pierwotnie miał on powstać w zupełnie innym miejscu.

Remont potrwa tyle ile budowa

Hala powstała w latach 1966-1968, a miej więcej tyle samo czasu potrwa teraz jej modernizacja. Projektantami bardzo oryginalnej jak na ówczesne czasy konstrukcji byli Jerzy Gottfried i Władysław Feiferek, a koszt budowy wyniósł około 20 mln zł. Pomysłodawcą i "ojcem" Okrąglaka był ówczesny wojewoda Józef Buziński, a jak na lata 60. była to jedna z najnowocześniejszych hal sportowych w kraju. Dość przypomnieć, że zyskała nagrodę ministra budownictwa, a co ciekawe po tym jak Buziński przeniósł się do Olsztyna powstała tam identyczna hala Urania (zdjęcie na dole), która do dziś służy m.in. siatkarzom tamtejszego AZS-u.

Hala miała stanąć zupełnie gdzie indziej

Plan rozbudowy infrastruktury sportowej w Opolu był wówczas zresztą zdecydowanie bardziej ambitny, a hala miała być tylko częścią wielkiego - jak na tamte czasy jednego z najbardziej nowoczesnych - kompleksu sportowego (jego plan można zobaczyć na zdjęciu u góry). Na początku lat 60. zakładano, że na ponad 20 hektarach w okolicach ścisłego centrum miasta i wyspy Pasieka powstanie kilka dużych obiektów dla sportowców i mieszkańców.

Pierwszym etapem była budowa lodowiska Toropol oddanego do użytku w 1961 roku (jak się później okazało tylko tyle udało się zrealizować z tego planu), a w dalszej kolejności miały powstać 30-tysięczny stadion (w planach w latach 1963-65), wokół którego miały zostać zbudowane boiska treningowe m.in. do siatkówki i koszykówki, drugi mały stadion oraz kompleks lekkoatletyczny.

W kolejnym etapie chciano stworzyć również halę sportową, a także kąpielisko składające się m.in. z trzech basenów, wieży do skoków i brodzika dla dzieci. Na kanale Ulgi dodatkowo planowano również budowę toru regatowego i przystani. Wszystko miało być otoczone parkami, zieleńcami, ogródkiem jordanowskim oraz parkingami. Z planowanej inwestycji udało się zrealizować jedynie Toropol, a hala sportowa ostatecznie powstałą w zupełnie innej części Opola (na zdjęciu na dole Okrąglak w trakcie budowy).

Uroczysta sesja i zawody... gimnastyczne

Obiekt oddano do użytku 20 lipca 1968 roku, oczywiście przy okazji uroczystej sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej, a co ciekawe jako pierwsza dyscyplina sportu na Okrąglaku zagościła... gimnastyka (na zdjęciu na górze), a jako pierwszy wystąpił zawodnik z Radlina Mikołaj Kubica. Obiekt miał 71 metrów średnicy, 25 metrów wysokości i 3,5 tys. miejsc siedzących, z możliwością dostawienia w razie potrzeby kolejnego tysiąca miejsc.

Siatkówka, futsal, boks, piłka ręczna, sztuki walki itd.

W ponad 45-letnich dziejach Okrąglaka w hali gościli przedstawiciele wielu różnych dyscyplin sportu. Największe imprezy związane były z siatkówką, bowiem w Opolu odbywały się spotkania reprezentacji mężczyzn (1983-1985, 2000) i kobiet (2001), a także Ligi Mistrzów z udziałem Mostostalu Kędzierzyn-Koźle (2000-2003), w tym m.in. wielki finał, czyli Final Four LM w 2002 roku (na zdjęciu). W Okrąglaku grali także m.in. występujący w ekstraklasie piłkarze halowi Mariossa Opole, a organizowano tam również gale boksu zawodowego (2002, 2004), zawody w sztukach walki, tańcu towarzyskim czy szermierce oraz niezliczoną ilość imprez rekreacyjnych i amatorskich.

Nie można zapominać także o komercyjnej funkcji hali, bowiem służyła ona także organizacji różnego rodzaju imprez, targów, wystaw, widowisk, czy choćby wigilii dla biednych i potrzebujących (na zdjęciu na dole).

Okrąglak Okrąglak Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta

Burzyć i budować, czy remontować?

Gruntowna modernizacja hali odbyła się w jej historii tylko raz, w latach 1998-2001, i nic dziwnego, że z roku na rok popadała ona w ruinę. W tej sytuacji miasto stanęło przed dylematem: remontować, czy zburzyć i zbudować nową?

Początkowo wydawało się, że zwycięży ta druga koncepcja, co proponował już w 2007 roku ówczesny wiceprezydent Arkadiusz Karbowiak. Później wygrał jednak pomysł prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego, który zakładał modernizację w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Zgodnie z tym miasto chciało przekazać obiekt prywatnemu inwestorowi, który zapłaci za remont, za co będzie czerpał zyski z jego wynajęcia. Udało się znaleźć angielską firmę chętną do wejścia w spółkę, w 2009 roku radni przegłosowali nawet odpowiednia uchwałę, ale ostatecznie - ze względu na kryzys - koncepcja upadła. Ostatecznie więc władze miasta postanowiły zmodernizować Okrąglaka z własnych środków.

Strażacy mówią dość

W ostatnich latach stan obiektu coraz  bardziej się pogarszał, a w końcu straż pożarna mając zastrzeżenia co do kwestii bezpieczeństwa wprowadziła najpierw zakaz organizacji imprez masowych (powyżej tysiąca osób), a w końcu całkowity zakaz użytkowania hali. Początkowo Okrąglak miał być zamknięty 1 stycznia tego roku, ostatecznie na wniosek MOSiR-u, ze względu m.in. na ferie zimowe, przedłużono datę jego użytkowania do 31 marca.

Jak się okazało hala musiała zostać zamknięta dwa tygodnie wcześniej, a wszystkiemu winny... wiatr, który zerwał część poszycia dachu. Hala jest obecnie przygotowywana do remontu, wymontowane zostaną m.in. siedziska i tablice świetlne, a prawdopodobnie 15 kwietnia zostanie ogłoszony przetarg na jej remont.

Tak ma wyglądać Okrąglak po zakończeniu modernizacji Tak ma wyglądać Okrąglak po zakończeniu modernizacji

To będzie zupełnie inny Okrąglak

Inwestycji wyceniany jest na niespełna 30 mln zł, a władze miasta starają się o dofinansowanie z ministerstwa sportu (maksymalnie można otrzymać 50 proc. kosztów). Kwota jest ogromna, ale nic dziwnego, bo Okrąglak ma powstać niemalże od podstaw, z obecnego pozostaną jedynie fundamenty, kopuła i część konstrukcji zewnętrznej, w środku wszystko będzie nowe. Co ciekawe choć hala pozostanie z zewnątrz okrągła, wewnątrz  będzie prostokątna.

Przetarg zostanie rozstrzygnięty 40 dni po ogłoszeniu, a prace mają ruszyć mniej więcej w połowie roku. Ile potrwają? Tego na razie nie wiadomo, a wszystko zależy oczywiście od pieniędzy. Na zaplanowany na ten rok pierwszy etap prac, miasto zarezerwowało w budżecie 7 mln zł. Od wysokości dotacji w przyszłym roku oraz od tego czy ministerstwo przekaże wsparcie i w jakiej kwocie zależy, kiedy zakończy się modernizacja. Władze Opola planują, że Okrąglak zostanie ponownie oddany do użytku najpóźniej na przełomie 2015 i 2016 roku.