Ludzie sportu ciągną do polityki

Propozycje startu w tegorocznych wyborach samorządowych z listy SLD otrzymał niedawno najlepszy sportowiec na Opolszczyźnie ostatnich lat Bartłomiej Bonk. Sztangista Budowlanych Opole na razie rozważa czy wystartuje, jeśli tak będzie kolejnym człowiekiem związanym ze sportem, który zdecydował się na karierę polityczna.
Tomasz Garbowski już nie będzie sędziował piłkarskich spotkań Tomasz Garbowski już nie będzie sędziował piłkarskich spotkań Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Tomasz Garbowski

Udział w wyborach na radnego miejskiego zaproponował Bonkowi kandydat SLD na prezydenta Opola Tomasz Garbowski. Człowiek również związany ze sportem, od 14 lat sędzia piłkarski, który obecnie ma uprawnienia do prowadzenia spotkań w ekstraklasie. Poza Bonkiem stara się on przyciągnąć na listy sojuszu w wyborach samorządowych innych znanych sportowców (na razie nie zdradza ich nazwisk). Garbowski to doświadczony polityk, był asystentem wojewody, radnym sejmiku województwa i dwukrotnie posłem, w poprzednich wyborach samorządowych wyścig o fotel prezydenta Opola przegrał z Ryszardem Zembaczyńskim o około 600 głosów.

Andrzej Buła

Niezwykle doświadczonym politykiem jest także kolejny człowiek związany z opolskim środowiskiem piłkarskim Andrzej Buła. W przeszłości był dyrektorem kluczborskiego OSiR-u, jest również działaczem futbolowym, był jednym z założycieli, a później prezesem klubu MKS Kluczbork. Obecnie pełni funkcje marszałka województwa, a w przeszłości był również radnym sejmiku województwa oraz dwukrotnie posłem na sejm.

Janusz Trzepizur

Wieloletnie doświadczenie w polityce ma także jeden z najlepszych lekkoatletów w historii naszego regionu Janusz Trzepizur. Były doskonały skoczek wzwyż, trzykrotny mistrz Polski, srebrny medalista mistrzostw Europy, uczestnik igrzysk olimpijskich w Moskwie, od 12 lat, czyli trzecią kadencję z rzędu pełni funkcje radnego. Najpierw (w latach 2002-2006) był radnym miejskim, a obecnie (od 2006 roku) jest radnym sejmiku województwa.

Janusz Pawlak i Andrzej Olech

Nie tylko sportowcy i działacze, ale także trenerzy kandydowali - z powodzeniem - w wyborach samorządowych. W latach 2006-2010 radnym miejskim był szkoleniowiec dżudo (mający także uprawnienia trenera sumo) w klubach TS Gwardia i UKS-24 Opole, były nauczyciel wychowania fizycznego w PSP 24 Janusz Pawlak.

Z kolei obecnie radnym wojewódzkim jest inny szkoleniowiec sztuk walki, założyciel i główny trener Kluczborskiego Klubu Karate Andrzej Olech.

Sportowcy chcą być europarlamentarzystami

Prawdziwy "wysyp" sportowców - kandydatów na polityków nastąpił w ostatnim czasie w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Najsłynniejszym sportowcem, który będzie walczyć o mandat w Brukseli jest bokser Tomasz Adamek (na zdjęciu), ale poza nim w najbliższych wyborach wystartują także m.in. piłkarz Maciej Żurawski, trener piłki ręcznej Bogdan Wenta, a także siatkarze Michał Bąkiewicz i Paweł Papke. Być może ktoś z nich pójdzie w ślady kierowcy rajdowego Krzysztofa Hołowczyca, który zasiadał już w przeszłości w PE.

Jagna Marczułajtis-Walczak Jagna Marczułajtis-Walczak Fot. Michał, Łepecki / Agencja Gazeta

Posłowie i senatorowie

Ludzi związanych ze sportem nie brakuje również wśród obecnych parlamentarzystów. W sejmie i senacie zasiadają aktualnie m.in. były bramkarz piłkarskiej reprezentacji Polski, jeden z najlepszych golkiperów w historii Jan Tomaszewski, inni eksfutboliści Roman Kosecki i Cezary Kucharski, snowboardzistka Jagna Marczułajtis (na zdjęciu), kickbokserka Iwona Guzowska, a także mistrz olimpijski z Pekinu w gimnastyce Leszek Blanik.

Witalij Kliczko przyjedzie do Wrocławia na Global Forum Witalij Kliczko przyjedzie do Wrocławia na Global Forum &Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta

Za granicą jest podobnie

Aktywność sportowców w polityce to nie tylko polska specjalność, a podobnych przykładów w innych krajach jest mnóstwo. W Stanach Zjednoczonych w wyborach lokalnych do władz stanu New Jersey kandydował doskonały sprinter Carl Lewis, a inny świetny lekkoatleta Brytyjczyk Sebastian Coe zasiadał nawet w Izbie Gmin. Posłami w parlamentach lub politykami we władzach lokalnych w swoich krajach byli lub są obecnie także m.in. Brazylijscy piłkarze: Bebeto, Romario i Pele (w latach 1995 - 1998 pełnił nawet funkcje ministra sportu), Ukraiński bokser Witalij Kliczko (na zdjęciu), czy futbolista z Liberii George Weah.