Zobacz dlaczego warto przyjść na Festiwal Skoków

To w tym miejscu pobito rok temu 29-letni rekord Polski kobiet w skoku wzwyż, tutaj startowały wielkie gwiazdy m.in. Iwan Uchow i Mutaz Essa Barshim. Opolski Festiwal Skoków w najbliższy weekend odbędzie się już po raz dziewiąty. W obecnej edycji postacią numer jeden będzie Kamila Lićwinko. Zobacz kto jeszcze poza nią wystartuje na stadionie im. Opolskich Olimpijczyków przy ul. Sosnkowskiego w niedzielę od godz. 15.
Kamila Lićwinko w marcu zdobyła Halowe Mistrzostwo Świata Kamila Lićwinko w marcu zdobyła Halowe Mistrzostwo Świata Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Rekordzistka Polski, mistrzyni świata

To właśnie Kamila Lićwinko  (z domu Stepaniuk), mniej więcej rok temu, w tym w tym samym miejscu pobiła 29-letni rekord Polski kobiet na otwartym stadionie, uzyskując wynik 1,99 m. W międzyczasie zdołała zostać halową mistrzynią globu podczas imprezy, która odbyła się w marcu w Sopocie. Przede wszystkim dzięki tym dwóm powyższym sukcesom z mało znanej zawodniczki stała się jedną z czołowych gwiazd polskiej lekkoatletyki. Ma na koncie również złoto Uniwersjady 2013.

Justyna Kasprzycka Justyna Kasprzycka Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta

Piękna, utalentowana i ... nasza

Większość fachowców i kibiców już zaciera ręce na jej pojedynek z Lićwinko. Ta niezwykle urodziwa zawodniczka, przed rokiem w Opolu była druga, a we wspomnianych HMŚ w Sopocie zajęła pechowe czwarte miejsce. Ma również na koncie mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski. Co ciekawe pochodzi z naszego województwa, a ściślej z Głubczyc.

Siła ze wschodu

Poza nimi i oraz rzeszą utalentowanych Polek pojawią się także świetne zawodniczki ze wschodu. Wśród nich prym wiodą dwie reprezentantki Uzbekistanu należące od pewnego czasu do światowej czołówki tego sportu. Nadyja Dusanova (mistrzyni Azji) i Svetlana Radziwil (wicemistrzyni na stadionie i halowa mistrzyni kontynentu azjatyckiego) o których mowa, legitymują się ?życiówkami? po 198 cm. A nie można zapominać także o Ukrainkach: Oksanie Okunievej i Valentynie Lyashenko oraz Rosjance Katerinie Fedotovej.

Ivan Ukhov Ivan Ukhov Fot. Michal Grocholski / Agencja Gazeta

On może zastąpić Uchowa

U panów również powinno być ciekawie, tym bardziej, że aż sześciu z nich ma rekord życiowy powyżej 2,30 metra. Głównym faworytem będzie jednak zapewne Rosjanin Siergiej Mudrow czyli halowy mistrz Europy i mistrz Uniwersjady, mogący pochwalić się ?życiówką? 235 cm.

Wojciech Theiner w latach 2014-15 wygrywał Opolski Festiwal Skoków, a w 2011 roku był trzeci Wojciech Theiner w latach 2014-15 wygrywał Opolski Festiwal Skoków, a w 2011 roku był trzeci Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta

Silna konkurencja

Liczyć powinien się również jego rodak Ivan Illichev. Poza nimi będziemy mieli więc okazję zobaczyć w akcji takich skoczków jak m.in. Rumun Donisan Miahi, Amerykanin Garrett Huyler czy dobrze znany u nas Słowak Peter Horak.

Polacy nie gęsi

W Opolu wystąpi rzecz jasna również praktycznie cała krajowa czołówka, w tym m.in. mistrz paraolimpijski Maciej Lepiato i najlepszy skoczek AZS-u KU Politechnika Opolska Konrad Owczarek (będąc w swojej najwyższej formie skoczył 228 cm), brązowy medalista mistrzostw świata z 2009 roku Sylwester Bednarek, a na dobry wynik stać również Wojciecha Theinera

Imprezy towarzyszące pełne gwiazd

Oczywiście nie może zabraknąć jak zawsze Drużynowego Konkursu skoku wzwyż o Puchar Marszałka Województwa oraz tradycyjnego konkursu Mały Olimpijczyk, w którym wraz z opolskimi przedszkolakami ćwiczą największe gwiazdy polskiego sportu. W tym roku przyjadą do nas m.in. Danuta Bułkowska, Grażyna Rabsztyn, Władysław Kozakiewicz, Jacek Wszoła, Zdzisław Hoffman, Marian Woronin, a z przedszkolakami ćwiczyć będzie także brązowy medalista igrzysk i mistrzostw świata, sztangista Bartłomiej Bonk. Początek niedzielnej imprezy o godz. 10.