Oni jak Klose rozsławili Opolszczyznę na cały świat

Dzięki Miro Klose o Opolu znowu było głośno. Urodzony w naszym mieście, a reprezentujący Niemcy piłkarz, zdobył bowiem bramkę przeciwko Brazylii, a że było to jego 16. trafienie w historii mistrzostw świata to wysunął się na czoło listy wszechczasów w kategorii najskuteczniejszych strzelców tej imprezy. Zobacz który jeszcze sportowiec swoimi osiągnięciami rozsławił Opolszczyznę i jej stolicę.
Sławomir Szmal Sławomir Szmal Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Sławomir Szmal

Wieloletni bramkarz reprezentacji Polski w piłce ręcznej, wychowywał się w Stali Zawadzkie, ale grał także w WKW Opole. Wybrano go najlepszym szczypiornistą globu za 2009 rok. Z drużyną narodową zdobył wicemistrzostwo świata w 2007 roku i brązowy medal na tym samym turnieju dwa lata później. Najlepszy bramkarz Mistrzostw Europy 2010. W maju po raz trzeci z rzędu zdobył z ekipą Vive Targów Kielce mistrzostwo Polski. Z kolei wcześniej z niemieckim Rhein Neckar Lowen stanął m.in. na trzecim stopniu podium tamtejszej ligi.

Jerzy Klempel Jerzy Klempel fot. Archiwum prywatne

Jerzy Klempel

Wychowanek Gwardii Opole. 224 razy wystąpił w reprezentacji Polski i jest rekordzista pod względem strzelonych dla niej (1147). Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Montrealu (1976) i mistrzostw świata w RFN (1982), w obu przypadkach (a także w MŚ w Danii w 1978 roku) był także królem strzelców zawodów. Aż 18 razy, po różnego rodzaju imprezach mistrzowskich, powoływano go do reprezentacji gwiazd, a pod tym względem jest absolutnym rekordzistą w historii światowego szczypiorniaka.
Największe sukcesy Klempel święcił w Śląsku Wrocław, z którym siedem razy z rzędu zdobył mistrzostwo Polski, grał także w niemieckim FA Goeppingen, gdzie trzy razy z rzędu wywalczył tytuł króla strzelców Bundesligi, wcześniej był oczywiście także najlepszym snajperem polskiej ekstraklasy.

Bartosz Kurek

Abecadła siatkówki uczył się w AZS-ie PWSZ Nysa, ma za sobą również trzy lata gry w Mostostalu Azoty Kędzierzyn-Koźle. W niedawno zakończonym sezonie sięgnął po mistrzostwo ligi włoskiej, uznawanej przez wielu za najlepszą na świecie. Rosły przyjmujący poprowadził bowiem do triumfu zespół Lube Banca Macherata. Wcześniej ze Skrą Bełchatów dwa razy sięgnął po srebro Klubowych Mistrzostw Świata, a także po srebro i brąz Ligi Mistrzów. Z drużyną też zdobył kilka medali w Polsce.
Z reprezentacją z kolei zajął pierwsze i trzecie miejsce w mistrzostwach Europy (odpowiednio 2009 i 2011), zdobyło złoto i brąz Ligi Światowej oraz srebrny medal Pucharu Świata.

Joachim Halupczok Joachim Halupczok Fot. Rafał Mielnik / Agencja Gazeta

Joachim Halupczok

Pochodzący z podopolskich Niwek kolarz był jednym z największych talentów kolarskich w dziejach tej dyscypliny w naszym kraju. W 1988 roku zdobył srebrny medal igrzysk w Seulu w wyścigu drużynowym, a kolejny sezon był za jego sprawą jednym z najlepszych w całej historii naszego kolarstwa. ,,Achim? najpierw był czwarty w Wyścigu Pokoju, później zwyciężył, z ogromną przewagą, niezwykle trudny włoski klasyk Gran Premio della Liberazione, a w końcu w mistrzostwach świata we francuskim Chambery zdobył dwa medale.
Rozpoczął od kolejnego srebra w wyścigu drużynowym, a w wyścigu ze startu wspólnego zdeklasował rywali. Jeszcze cztery rundy przed końcem miał minutę straty do sześcioosobowej ucieczki, szybko ją jednak dogonił i wygrał z prawie trzyminutową przewagą, co było kolarskim nokautem.

Stanisław Szozda Stanisław Szozda )Fot. Mieczysaw Michalak / Agencja Gazeta

Stanisław Szozda

On również był jednym z najlepszych w dziejach tej dyscypliny sportu w naszym kraju. Był idolem kibiców lat 70-tych. Dwa razy stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw świata, był także srebrnym i dwukrotnie brązowym medalistą MŚ. Na igrzyskach olimpijskich w Monachium i Montrealu zdobył srebrne medale w wyścigu drużynowym. Zwyciężył także Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne. Przez całą karierę rywalizował z innym wielkim kolarzem Ryszardem Szurkowskim.  Pochodził co prawda z dolnośląskiego Dobromierza, ale przez wiele lat mieszkał w Prudniku.

Bartłomiej Bonk

Choć na olimpiadę do Londynu w 2012 roku jechał jako medalista mistrzostw Europy i kilkukrotny medalista mistrzostw kraju w podnoszeniu ciężarów, to mało kto spodziewał się, że stanie na podium najważniejszej sportowej imprezy. A tam Bonk zaskoczył wszystkich, okazał się lepszy od kilku faworytów i wywalczył brąz! Sukces ten powtórzył kilkanaście miesięcy później, gdy zajął trzecie miejsce na mistrzostwach globu i to wbrew kłopotom rodzinnym, bo na początku roku - jak sam wielokrotnie mówił - poważnie zastanawiał się nad zakończeniem kariery.

Chester Marcol (z prawej) biegnie zdobyć swoje jedyne przyłożenie w karierze Chester Marcol (z prawej) biegnie zdobyć swoje jedyne przyłożenie w karierze